seasonal-affective-disorder
افسردگی در فصل پاییز برای اکثر افراد به وجود می آید و در صورت مقابله نکردن با آن بیماران به پیامدهای مخرب روحی و روانی آن مبتلا خواهند شد اینگونه افراد نسبت به دیگران باید ویتامین D بیشتری دریافت کند چون بخاطر کمبود این ویتامین بیماری شان شذت خواهد یافت

دکتر فرنام روانپزشک در خصوص افسردگی فصلی در پاییز گفت: افسردگی فصلی همان افسردگی است تنها در فصلهای خاصی بروز می‌کند می‌تواند در پاییز و زمستان باشد یا در تابستان و بهار آنهایی که در پاییز و زمستان هستند، با نور ارتباط دارند و این عارضه در نیمکره شمالی و در مدارات قطبی بیشتر است زیرا نور کمتری به آنها می‌رسد.
وی ادامه داد: ممکن است افراد در ماههای دیگر سال افسردگی نداشته باشند و دراین فصل افسردگی بگیرند به هم ریختن هورمون ملاتونین عامل این نوع افسردگی می‌باشد برای درمان فرد را در معرض نور قوی در ساعات خاص قرار می‌دهند.
وی در پایان خاطر نشان کرد: برای درمان ویتامین D قرص لازم است همچنین قرار گرفتن در معرض نور خورشید مفید است و باعث ساخت ویتامین D می‌شود.
وی ادامه داد: برای درمان طول روز را زیاد می‌کنند قبل از طلوع آفتاب 2500lux و قبل از غروب آفتاب 2500lux نور به فرد تابانده می‌شود و علاوه بر درمانهای دارویی نور درمانی انجام می‌شود،‌ همچنین به افراد توصیه می‌شود که نور اتاق را زیاد کنند زیرا نور باعث ترشح موادی در اعصاب مرکزی می‌شود که موجب کاهش این حالت می‌گردد.
وی در پایان گفت: این نوع افسردگی نیز ممکن است نگران کننده باشد فرد کارش را از دست بدهد و افکار خودکشی داشته باشد و . . . افسردگی با حزن تفاوت دارد ممکن است درگیری در خیابان یا فیلم و آهنگ غمگین، ما را ناراحت کند اما افسردگی طولانی مدت است و نوع آن باید تشخیص داده شود.
باشگاه خبرنگاران جوان