ghalbi-2

 میل جنسی نشان دهنده یک تعامل پیچیده میان ذهن و هورمون های جنسی است. سطح هورمون پایین اغلب به کاهش میل جنسی منجرمی شود. در مردان هورمون در ارتباط با میل جنسی تستوسترون است، در زنان هر دو استروژن و تستوسترون  در میل جنسی تاثیر دارند. داروهای متعدد، بیماری جدی یا مزمن، اعتیاد به الکل در دراز مدت، و سوء مصرف مواد نیز ممکن است میل جنسی را کاهش دهد. همچنین، میل جنسی به طور معمول با سن  کند می شود.

اغلب انسان ها دارای تمایل جنسی هستند. اغلب انسان ها از لحاظ جنسی تحریک می شوند، میل جنسی دارند، مجذوب یک فرد می شوند و مایل هستند با خودشان یا فرد دیگری عمل جنسی انجام دهند. تمایل جنسی می تواند لذتبخش باشد و باعث خوشحالی و احساس تعلق مشترک شود. از طریق یک نوع نزدیکی جنسی بچه نیز درست می شود.

به ندای درون خود گوش کنید، از چه کسی خوشتان می آید؟

بعضی ها فقط از دخترها خوششان می آید، عده ای فقط پسرها را می پسندند و برخی دیگر نیز هم از دختران خوششان می آید و هم از پسران. گاهی وقت ها میل جنسی با عشق آمیخته است و گاهی هم این طور نیست. نوع  تمایلات جنسی افراد در دوران های مختلف متفاوت است. غیرعادی نیست که اینگونه تمایلات در مراحل مختلف زندگی با هم تفاوت داشته باشند – یعنی میزان تمایلات، فردی که انسان به او تمایل دارد و اهمیت تمایلات جنسی در یک زمان به خصوص متفاوت است. هیچکس غیر از خود شما نمی داند که هم اکنون شما در مورد تمایلات جنسی خودتان چگونه فکر می کنید و چه احساسی دارید. بنابراین به ندای درون و به بدن خودتان گوش کنید!

هنجارها در زمینه سکس کدامند؟

هنجارهای بسیاری در زمینه تمایلات جنسی در ارتباط با جنسیت افراد وجود دارد. منظور از هنجار تقریباً آن چیزی است که “عادی” باشد و اینکه چه مقررات نانوشته ای در آن زمینه وجود دارد. برای نمونه یک پیشداوری وجود دارد که پسرها همیشه مایل به نزدیکی جنسی (با دختران) هستند و میل جنسی پسرها از دخترها بیشتر است. یک پیشداروی دیگر نیز وجود دارد که وقتی دخترها به پسرها می گویند “نه” منظور واقعی شان “آره” است.

این ساده انگارانه است اگر تصور کنیم که ساختار بیولوژیکی انسان ها تعیین کننده نوع تمایلات جنسی آنان است، اما با مطالعه دیدگاه های جوامع مختلف نسبت به تمایلات جنسی یا با مراجعه به تاریخ در می یابیم که این امر بسیار متفاوت بوده است. برای نمونه در دوران باستان عقیده بر این بوده که زنان به حیوانات شباهت بیشتری دارند و میل جنسی شان بیشتر است، در حالی که مردان بیشتر معقول و منطقی هستند. این طرز تفکر را می توان با این فکر مقایسه نمود که امروزه در جامعه تصور می شود که مردها میل جنسی بیشتری دارند. در نتیجه دیدگاه های مردم نسبت به تمایلات جنسی و جنسیت در زمان ها، فرهنگ ها و دین های گوناگون و غیره متفاوت است.

همجنسگرا، دوجنسگرا، ترانس، کوئیر و دگرجنسگرا

یکی از کلماتی که در گفتگو راجع به تمایلات جنسی به گوش می خورد، ه. ب. ت. کیو (HBTQ) است. ه. ب. ت. کیو به تمایلات جنسی ربط دارد و یک نام مشترک برای افراد همجنسگرا، دوجنسگرا، ترانس و کوئیر است. در اینجا می توانید معنی این اصطلاحات را بخوانید.

یک فرد همجنسگرا نسبت به افراد همجنس خود میل جنسی دارد یا عاشق آنها می شود. دختران همجنسگرا معمولاً “لزبین” یا “دختر همجنسگرا” و پسران همجنسگرا “پسر همجنسگرا” نامیده می شوند.

یک فرد دوجنسگرا نسبت به افراد، گذشته از جنسیت آنها میل جنسی دارد یا عاشق آنها می شود، و مایل است هم با دخترها و هم با پسرها سکس داشته باشد.

ترانس نام کلی برای افرادی است که دارای نوعی هویت جنسی هستند که مطابق هنجارهای موجود عادی نیست. اصطلاح ترانس دربرگیرنده ترانس سکسوال ها، دگرپوش ها، اینترسکسول ها، ترانس جنسی و دراگ کوئین ها و دراگ کینگ هاست.

دگرپوش ها افرادی هستند که دوست دارند لباس های ویژه جنس مخالف را بپوشند. لزومی ندارد که اینگونه افراد تصور کنند که در یک کالبد اشتباه به دنیا آمده اند، بلکه آنها تنها مایل هستند لباس های جنس مخالف را بپوشند. یک فرد ممکن است این کار را تنها برای لذت جنسی انجام دهد یا فقط فکر کند که این کار جالب است و به او احساس خوبی بدهد.

ترانس جنسی یعنی تعلق داشتن به یک جنسیت و این موضوع ارتباطی با تمایلات جنسی ندارد. بنابراین یک فرد ترانس جنسی می تواند دگرجنسگرا، همجنسگرا و یا دوجنسگرا باشد. یک فرد ترانس جنسی فکر می کند که در یک کالبد اشتباه متولد شده است، برای نمونه پسری که احساس کند می خواهد دختر باشد. اگر کسی مایل باشد می تواند وقتی به سن ۱۸ سالگی کامل رسید تغییر جنسیت دهد. تغییر جنسیت از طریق درمان هورمونی و عمل جراحی انجام می شود. برخی از ترانس جنسی ها در همان آغاز دوران کودکی احساس می کنند که در یک کالبد اشتباه متولد شده اند و برای برخی دیگر نیز این احساس در مراحل بعدی زندگی پیش می آید.

اصطلاح کوئیر هنگامی استفاده می شود که فرد نمی تواند هویت جنسیتی خود را دگرجنسگرا، همجنسگرا، دوجنسگرا یا ترانس احساس کند. این واژه در آغاز در زبان انگلیسی به عنوان اصطلاح عامیانه ای برای همجنسگرایان استفاده می شد ولی مطابق کاربرد امروزی این واژه، یک فرد می تواند دگرجنسگرا و کوئیر باشد، یا همجنسگرا باشد بدون آنکه کوئیر باشد. کسی که آنچه را که دیگران عادی و معمولی می پندارد نقض کند می تواند خود را کوئیر بنامد.

یک فرد دگرجنسگرا نسبت به افراد جنس مخالف خود کشش جنسی دارد یا عاشق آنها می شود. دگرجنسگرائی گونه ای هویت جنسی است که به نظر بسیاری “معمولی یا عادی” است. وقتی فردی را ملاقات می کنیم اغلب فرض را بر این می گذاریم که او دگرجنسگراست. معمولاً گفته می شود که دگرجنسگرائی در جامعه یک هنجار است و اغلب یقین بر اینست که فردی را که ملاقات می کنیم دگرجنسگراست. از افراد دگرجنسگرا به ندرت پرسیده می شود “چه موقع پی بردی که دگرجنسگرا هستی؟”.

افراد ه. ب. ت. کیو و دگرجنسگرا گذشته از اینکه مرد یا زن باشند از حق و حقوق یکسان برخوردارند.

نیاز به مورد توجه قرار دادن مسائل مربوط به ه. ب. ت. کیو از این جهت است که افراد ه. ب. ت. کیو هنوز در معرض ظلم، پیشداوری و ارائه تصویری نادرست از خودشان قرار دارند.

باردار شدن؟

همانگونه که پیشتر نوشتیم از طریق یک نوع نزدیکی جنسی، یا به عبارت دیگر نزدیکی جنسی واژنی بدون استفاده از کاندوم، بچه تولید می شود. اگر نزدیکی جنسی یا جماع با دخول آلت تناسلی مردانه/دول/کیر در مهبل/کُس انجام شود، همیشه احتمال حامله شدن وجود دارد.