images.jpg3

اگر به فکر ازدواجی سالم و موفق هستید بهتر است در ابتدا خود را از لحاظ سلامت روحی و روانی تست کنید و میزان آن را بسنجید تا با خیال راحت تن به ازدواج دهید و بدانید در آینده مشکلی برایتان پیش نخواهد آمد

در اوایل امسال و درست زمانی که هنوز فروردین 94 به پایان نرسیده بود مدیرکل آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور با ارائه آماری در مورد 14 روز ابتدایی سال 94 نسبت به مدت مشابه آن در سال 93 نرخ چهار واقعه حیاتی ولادت، ازدواج، طلاق و فوت را اعلام کرد که تماماً با افزایش روبه رو بودند.

در میان این چهار واقعه حتماً طلاق بیش از هر مورد دیگری مورد توجه بود زیرا علی اکبر محزون با اشاره به آمار طلاق در تعطیلات نوروزی گفته بود در این مدت 2 هزار و 476 واقعه طلاق در کشور ثبت شده که 2 هزار و 186 واقعه در شهرها و 290 واقعه در روستاها به ثبت رسیده است.
2 هزار و 476 طلاق در 14 روز خیلی نگران کننده بود زیرا در بهترین روزهای سال که همه ایرانیان به جشن و دید و بازدید مشغول بودند در هر روز 177 زوج از هم جدا شدند و کاشانه ای را ویران کردند؛ اتفاقی که تمام مسئولان را بر آن داشت تا به هر طریق ممکن راهی برای جلوگیری از طلاق های توافقی و غیر توافقی بیابند. در همین راستا روز گذشته معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت، می توان با کسب گواهی سلامت جسمی و روانی زوجین قبل از ازدواج از بسیاری از طلاق ها جلوگیری کرد.
وضعیت طلاق در ایران بسیار نگران کننده شده و هر روز آمارهای تازه ای درباره جدایی زن و شوهرها منتشر می شود و هر جا که حرف از آسیب ها و مشکلات اجتماعی است، پای طلاق هم در میان است. چند ماه پیش بود که سازمان ثبت احوال در آماری اعلام کرد در سال گذشته در هر ساعت ١٩ خانواده در ایران از هم پاشیده و بچه های زیادی با نام بچه های طلاق به جامعه معرفی شده اند.

کارگاه های آموزشی چاره کارند؟
با اینکه اعداد و ارقام نشان می دهند طلاق در ایران با سرعت زیادی در حال تاخت و تاز است اما با نگاهی به عملکرد و خروجی سازمان ها و نهادها چنین استنباط می شود که آنها هنوز بر عمق فاجعه و دردی که جامعه را فراگرفته است، اشراف ندارند.
روز گذشته معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با اشاره به راه اندازی مراکز مشاوره در دادگاه های خانواده گفت: برای اینکه زوج را از تصمیم برای طلاق منصرف کنیم و این انصراف عمیقاً در ذهن آنها ایجاد شود در حال راه اندازی مراکز مشاوره با توجه به قانون حمایت از خانواده هستیم که آیین نامه این مراکز هم تدوین شده است.
محمدباقر الفت مشکلات مالی، مشکلات ناشی از مسائل روانی، اعتیاد و نداشتن مهارت های زندگی مشترک را از جمله مواردی دانست که کارشناسان این حوزه به عنوان علت های اساسی طلاق احصا کرده اند.
وی در همین راستا با اشاره به برگزاری کارگاه های آموزشی برای مشاورین استان ها ادامه داد: بر اساس این موضوعات سه کارگاه آموزشی در استان های مازندران، فارس و یزد با حضور نمایندگان تمامی استان ها برگزار می شود که دو مورد از اینها تاکنون برگزار شده است.

سلامت جسم و روان اثبات شود
معاون پیشگیری قوه قضائیه که با میزان گفت وگو می کرد، به موضوع بررسی سلامت دختر و پسر قبل از ازدواج اشاره کرد و گفت: ازدواج و انعقاد عقدنکاح یکی از اعمال حقوقی است لذا ما نمی توانیم مانع انجام اعمال حقوقی شویم چون این حق افراد جامعه است اگر قرار باشد مانعی یا عامل محدود کننده ای در مسیر انعقاد عقد ایجاد کنیم باید این محدودیت توسط قانونگذار صورت بگیرد.
وی تأکید کرد: البته بر پایه تحقیقات کارشناسان، گواهی سلامت نباید محدود به سلامت جسمی باشد بلکه وقتی صحبت از سلامت به میان می آید باید هم سلامت جسمی و هم سلامت روانی مد نظر قرار گیرد.
الفت اضافه کرد: اگر بخواهیم از طریق قیاس مستنبط العله گواهی سلامت را به سلامت های روانی هم تعمیم دهیم این سؤال را مطرح می کنیم که اساساً چرا باید گواهی سلامت گرفته شود؟ در پاسخ تصریح می شود که ضرورت این اقدام برای جلوگیری از به خطر افتادن سلامت طرف دیگر است. بر همین اساس نیاز به گرفتن گواهی سلامت روانی نیز کاملاً مشهود است چراکه اگر یکی از طرفین، سلامت روانی نداشته باشد یا به مهارت های زندگی مشترک آگاه نباشد، شاید به حیات جسمی طرف مقابل ضرری وارد نشود اما سلامت روانی او را از بین برده و حیات اجتماعی او را متزلزل خواهد کرد. پس این علت در هر دو سلامت جسمی و روانی مشترک است و می توان این مقررات را به مسائل روانی تسری داد.

روزنامه جوان