main-qimg-70a970783fd23dfdc2a09a64d6476f38
فرق مغز افراد کندذهن با افرادی که ذهن فعالی دارند چیست و افراد باهوش چه مزیت هایی بر دیگران دارند و چگونه به این موقعیت دست یافته اند فرق ساختار ذهن آن ها با دیگران در چیست؟چه ویژگی هایی آن ها را ننسبت به دیگران متمایز ساخته است؟

کارشناسان در جدیدترین تحقیقات خود دریافته‌اند مغز افراد هوشمند با مغز افراد معمولی و یا کند ذهن به لحاظ ساختار ذهنی متفاوت است.
گفتنی است، دانشمندان این نتایج را با اسکن مغزی و تحلیل داده‌های 461فرد داوطلب بدست آورده‌اند.
بررسی‌ها نشان می‌دهند بر اساس این تحقیقات افراد هوشمند به جنبه‌های مثبت از زندگی می‌اندیشند و مغز آنها دارای قابلیت هایی چون حافظه خوب، دارا بودن یک دامنه وسیع از واژگان احساس رضایت داشتن و میل به تحصیل و درس خواندن است.در عوض افراد کم هوش و یا عادی دارای مغزی با قابلیت هایی چون ضعف حافظه، احساس خشم، قانون شکنی تمایل به استفاده از مخدرهای صنعتی، کیفیت خواب کم و عدم تمایل به درس خواندن است.
کارشناسان در یک پروژه مشترک بین دو دانشگاه آکسفورد و دانشگاه واشنگتن و مینه سوتا در ایالات متحده یک تحقیق 20میلیون پوندی در خصوص بررسی 200منطقه جداگانه مغز و ارتباط آنها با یکدیگر را به دست آورده‌اند.
کارشناسان نخستین بار در سال 1904متوجه وجود عاملی به نام عاملG در مغز افراد شدند که سبب متفاوت شدن توانایی‌های فرد در انجام کارهای مختلف بویژه کارهای شناختی حافظه و توان ذهنی ریاضی و سایر توانایی‌های منحصر به فرد می‌شود.
این یافته‌ها در مجله nature    neuroscience منتشر شده است.
کارشناسان پس از انجام اسکن مغزی از داوطلبان و رتبه بندی سطح هوش آنها دریافته‌اند در مغز افراد باهوش نوعی اتصال قوی بین بخش‌های مختلف مغزی وجود دارد و در اسکن مغزی نوعی قله متقارن ناشی از عملکرد طبیعی دو قسمت مغز مشاهده می‌شود.
کارشناسان اعتقاد دارند در مغز افراد باهوش در هر دو طرف مغز در 5 منطقه خاص از ذهن نوعی هماهنگی و اتصال وجود دارد که در مغز افراد کند ذهن و یا به لحاظ ذهنی عادی چنین ارتباط و هماهنگی وجود ندارد.
در مغز افراد کند ذهن و معمولی در برخی مناطق عدم وجود ارتباط بین قسمت‌های مغزی وجود دارد که سبب بروز حالاتی چون خشم، قانون‌شکنی، بدبینی، عدم توانایی حل مسائل ریاضی و عدم تمایل به تحصیل را ایجاد می‌کند.
کارشناسان در نظر دارند با استفاده از این داده‌ها به شناسایی سطح هوش افراد بپردازند و نیز مانع از وقوع جرم و جنایت توسط افراد کند ذهن و یا سطح هوش معمولی شوند.