TB-HIV

آیا می دانستید عارضه تنفسی شدید و مرگ آور مانند سل  می تواند ناشی از بیماری ایدز باشد و توسط آن به دیگر افراد انتقال یابد و خطر ابتلا به  این دو در افراد مبتلا بسیار زیاد استتاسفانه با شیوع روز افزون بیماری اچ آی وی باید منتظر شیوع بی رویه ابتلا به سل نیز باشیم!

علی اصغر پیوندی، روز دوشنبه در هفتمین کنگره بیماریهای ریوی، مراقبتهای ویژه و سل در تالار ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی نسبت به افزایش خطر شیوع بیماری سل هشدار داد.
وی افزود: بیماری های ریوی به علت شیوع بالا در همه کشورها اهمیت زیادی دارند، 1.5 میلیون نفر در دنیا به سرطان ریه و 64 میلیون نفر به بیماری انسداد ریه (COPD) مبتلا هستند و درمان این بیماری در سال 2010 حدود دو تریلیون دلار به کشورها هزینه تحمیل کرد.

**آلودگی هوا بیماری های ریوی را به جایگاه سوم آورد
پیوندی گفت: بیماری های ریوی عامل پنج درصد مرگ و میرهای دنیاست و برآورد سازمان بهداشت جهانی این است که تا سال 2030 بیماریهای ریوی سومین عامل مرگ و میر انسان در جهان باشد که مقصر اصلی آن نیز مصرف دخانیات و آلودگی هواست.
وی ادامه داد: به دنبال افزایش شیوع بیماری ایدز در دنیا شاهد افزایش موارد سل توام با ایدز در دنیا هستیم و این مسئله خطر افزایش مجدد این بیماری را در دنیا را تشدید کرده است.
آمارها نشان می دهد که اکنون از هر 100 هزار نفر 20 نفر در کشور به بیماری سل مبتلا هستند یعنی حدود 140 هزار نفر مبتلا به این بیماری تخمین زده می شود که البته همه آنها ثبت نشده اند. این آمار در اوایل انقلاب دو برابر بود.
میزان شیوع بیماری ایدز نیز در ایران بر اساس اعلام رسمی وزارت بهداشت حدود 29 هزار نفر است و تخمین زده می شود حدود 100 هزار نفر در کشور به HIV مبتلا باشند.
علی اکبر ولایتی، رئیس بیمارستان مسیح دانشوری پیش از این اعلام کرده بود که حدود 30 درصد مبتلایان به ایدز همزمان به میکروب سل نیز مبتلا هستند.
پیوندی گفت: افزایش آگاهی مردم برای کنترل عوامل اجتماعی موثر بر سلامت مانند پرهیز از مصرف دخانیات و رفتارهای جنسی ایمن و نیز جلب حمایت سیاستگزاران برای کاهش آلودگی هوا و بسیج عمومی و هماهنگی بین بخشی برای کاهش آلودگی هوا در کاهش بیماری های ریوی و سل اهمیت استراتژیک دارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: برای یافتن راههای موثرتر در کاهش بیماریهای ریوی و راههای ارزانتر تشخیص زودهنگام این بیماریها نیازمند مطالعات بالینی و پایه در کشور هستیم.
وی التزام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را برای انجام تحقیقات برای پیشگیری و تشخیص زودهنگام بیماریهای ریوی اعلام کرد.
هفتمین کنگره بیماریهای ریوی، مراقبتهای ویژه و سل از صبح دوشنبه به مدت سه روز در تالار ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی با حضور حدود 40 استاد بین المللی از کشورهای مختلف دنیا برگزار می شود.ایرنا