8

 نشانه های ابتلا به بیماری قلبی در زنان نسبت به مردان متفاوت تر است و علائم خانمی که به عارضه قلبی دچار است با آقایان مبتلا به آن با هم فرق دارند و خانم ها با استرس و افسردگی به آن مبتلا می شوند و آقایان با بالارفتن وزن و چربی خون !

یک متخصص قلب و عروق تفاوت‌های علایم بیماری‌های قلبی در زنان و مردان را توضیح داد.

دکتر حسین صالحی گفت: با وجودی که اغلب تصور می‌شود بیماری قلب یک مشکل مردانه است، اما هر سال تعداد زنانی که به علت بیماری قلبی جان خود را از دست می‌دهند، بیشتر از مردان است. یک مسئله بزرگ آن است که نشانه‌های بیماری قلبی در زنان با نشانه‌های بیماری قلب در مردان تفاوت دارد.

صالحی درباره نشانه‌های بیماری قلب در زنان گفت: شایع‌ترین نشانه‌ حمله‌ قلبی در زنان وجود نوعی درد، فشار یا ناراحتی در قفسه‌ سینه است. اما این نشانه‌ به‌ خصوص در آنها همیشه هم شدید نیست یا حتی برجسته هم نیست.

این متخصص قلب و عروق تاکید کرد: احتمال دارد در زنان بیشتر از مردان نشانه‌های حمله‌ قلبی با درد قفسه‌ سینه ارتباط نداشته باشد. مانند ناراحتی گردن، شانه، بخش‌بالایی پشت یا شکم، کوتاهی نفس، حالت تهوع یا استفراغ، تعریق، سبک شدن سر یا خستگی غیرمعمول.

صالحی گفت: این نشانه‌ها نسبت به درد بسیار شدید و فشاردهنده‌ قفسه‌ سینه که اغلب با حمله‌های قلبی دیده می‌شود، فریبنده‌تر هستند. فریبندگی این نشانه‌ها به آن علت است که در زنان نه تنها انسداد در سرخ‌رگ‌های اصلی ممکن‌ است وجود داشته باشد، بلکه امکان حالت انسداد در سرخ‌رگ‌های کوچک‌تری هم وجود دارد که به ماهیچه‌ خود قلب، خون می‌رسانند. این حالت را در اصطلاح بیماری قلبی رگ کوچک می‌گویند.

این متخصص قلب و عروق خاطرنشان کرد: استرس روانی و افسردگی بر قلب زنان بیشتر از مردان تاثیر می‌گذارد. افسردگی موجب می‌شود تا حفظ شیوه‌ زندگی سالم دشوار شود و نتوان از درمان توصیه‌ شده، تبعیت کرد. درصورت وجود نشانه‌های افسردگی، باید با پزشک مشاوره شود.
صالحی در پایان گفت: سیگار کشیدن از عوامل خطرساز بیماری‌ قلبی است که در زنان مهم‌تر از مردان است. پایین‌ بودن میزان استروژن بعد از یائسگی، عامل خطرساز قابل توجه در ایجاد بیماری قلب وعروق است.

ایسنا،