dogholoo

داشتن چندقلو، شما را در معرض افزایش عوارض بارداری از جمله زایمان زودرس و تولد نوزاد نارس، فشار خون بالا، کم خونی، نقص های مادرزادی، سقط جنین و خونریزی بعد از زایمان قرار می دهد.

تولدهای چند گانه، -داشتن دو یا چند فرزند از یک حاملگی- تنها 3 درصد از تولدهای جهان را تشکیل می دهد. هر چند این تعداد به طور قابل ملاحظه ای از سال 1980 افزایش پیدا کرده است. دوقلوزایی وقتی اتفاق می افتد که تخمدان زن دو تخمک آزاد کند و هر دو بارور شوند که نتیجه آن دو قلوهای غیر همسان است، یا اینکه یک تخمک باور شود و به دو جنین تجزیه شود که نتیجه آن دوقلوهای همسان است. چند عامل وجود دارد که می تواند شانس تان را برای داشتن دوقلو افزایش دهد، اگر چه خیلی از آنها تحت کنترل شما نیستند.

1

سابقه خانوادگی خود را بررسی کنید. اگر در خانواده تان دوقلو داشته اید، یا خودتان دوقلو هستید، بدون هیچ تلاشی شانس بیشتری برای داشتن دوقلو دارید.

2

صبر کنید تا برای داشتن فرزند سن تان بالاتر برود. زنانی که در هنگام بارداری سن شان بالاتر از 30 سال باشد، احتمال بیشتری برای داشتن دوقلو یا چندقلو دارند.

3

بچه های بیشتری داشته باشید، بعد از یک یا چند باداری قبلی تان، شانس بیشتری برای داشتن دوقلو دارید، به خصوص اگر یکی از این بارداری ها منجر به تولدهای چند گانه شده باشد.

4

داروهایی که منجر به تحریک تخمک گذاری می شود استفاده کنید. داروهایی مثل کلومیفن و گونادوتروپین، که با افزایش تخمک گذاری برای درمان ناباروری به کار می روند، اغلب اوقات منجر به حاملگی های دوقلو یا چندقلو می شود. تزریق هورمون هم تخمک گذاری را تحریک می کند.

5

از لقاح مصنوعی استفاده کنید. لقاح مصنوعی فرآیندی است که در آن پزشک تخمک ها و اسپرم را در آزمایشگاه مخلوط می کند و جنین را در رحم زن می کارد. شانس داشتن دوقلوها در زنانی که از لقاح مصنوعی استفاده می کنند بسیار بیشتر از افراد عادی است. تقریباً یک زن از هر سه تا چهار زنی که از لقاح مصنوعی استفاده می کنند -25 تا 33 درصد از آنها- دو یا چندقلو باردار خواهند شد.

نکات و هشدارها

نژاد شما در شانس دوقلو داشتن تان تأثیر می گذارد. زنان آفریقایی-آمریکایی بیش از هر نژاد دیگری شانس داشتن، دوقلو دارند. در حالی که زنان قفقازی شانس بیشتری برای داشتن چندقلو دارند.
صبر کردن برای حاملگی در سن بالا همانطور که شانس چندقلو حامله شدن را در شما افزایش می دهد شانس بارداری تان را هم کاهش می دهد.
داروهای باروری شانس چندقلو حامله شدن را در شما افزایش می دهد اما عوارض جانبی خطرناکی مانند کیست تخمدان هم دارد.
منبع-http://phow.ir