86

 می توان آسیب های عارضه آسم را با ورزش کردن منظم و روتین کاهش داد و از بین برد و تا درمان این بیماری پیش رفت آسم یک بیماری تنفسی بسیار خطرناک و مشکل ساز است که ورزش می تواند به کمک بیماران مبتلا به آن بشتابد!

روزی 30 دقیقه ورزش می تواند به تسکین علایم آسم در بزرگسالان کمک کند. محققان می گویند روزی 30 دقیقه ورزش مستمر در طول سال می تواند به بزرگسالان مبتلا به آسم کمک کند تا علایم بیماری را به خوبی کنترل کنند. افرادی که بر یک پایه منظم روزی 30 دقیقه ورزش می کنند، احتمال اینکه بتوانند علایم آسم خود را به خوبی کنترل کنند 2.5 برابر بیشتر از افرادی است که ورزش نمی کنند.

آسم یک بیماری مزمن است که فرد مبتلا به آن دچار تنگی نفس و خس خس سینه می شود. در جریان حملات آسم که شدت و تکرر آن در افراد مختلف متفاوت است، پوشش راه های هوایی متورم و باعث می شود که راه های هوایی باریک و جریان عبور هوا در داخل و خارج ریه ها محدود شود.

به گفته محققان، تدابیر ساده ای نیز وجود دارد که به واسطه آن می توان از بروز حملات آسم در جریان انجام حرکات ورزشی جلوگیری کرد. معمولا به افراد مبتلا به آسم توصیه می شود که ورزش نکنند زیرا ورزش از محرک های بروز حملات آسم تلقی می شود. اما محققان می گویند می توان با رعایت نکات ساده ای از بروز این حملات پیشگیری کرد.

محققان می گویند: اگر فرد مبتلا قبل از ورزش از داروی آرام کننده آسم و اسپری استفاده کند و بعد از ورزش نیز آرامش داشته باشد، در آن صورت خطری متوجه وی نخواهد شد.

آسم قابل درمان نیست اما با مدیریت مناسب می توان این بیماری را کنترل کرد تا افراد مبتلا بتوانند از یک زندگی خوب لذت ببرند. طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، حدود 235 میلیون نفر در جهان به آسم مبتلا هستند.

منبع:روزنامه خراسان