shutterstock_58142125
آیا زنان پس از زایمان قادر به مصرف داروهیا مختلف هستند و این موضوع برای آن ها مشکلی به وجود نمی آورد و می تواند برای شیردهی و نوزاد آن ها خطرناک باشد اکثر مادران در این زیمنه نگران هستند و سوال برایشان به وجود می آید.

یکی از نگرانی‌های شایع مادران این است که وقتی زایمان می‌کنند و مثلا به خاطر سزارین به آنها داروهای ضددرد یا آنتی‌بیوتیک می‌دهند، شیر دادن به نوزادشان با اشکال مواجه می‌شود یا نه؟

هفته اول زایمان ممکن است میزان قابل ملاحظه‌ای از داروها مصرف شوند و بیشترین داروهایی که در این هنگام مصرف می‌شوند، داروهای ضددرد و آنتی‌بیوتیک‌ها هستند.

تمام داروهایی که به وسیله مادر مصرف می‌شوند، با مقادیر مختلفی در شیر پیدا می‌شوند.

داروهای محلول در چربی، بیشتر وارد شیر مادر می‌شوند، ولی با این وجود، به خاطر رقیق شدن دارو در بدن مادر و کمی حجم شیر مصرفی، مقدار ناچیزی از دارو به وسیله شیرخوار مصرف می‌شود.

دکتر شیرین نیرومنش، متخصص زنان و زایمان (عضو هیات علمی دانشگاه تهران) در این باره می گویند: ما به اکثر خانم‌ها طی سه دوز ۶ ساعته به صورت تزریق داخل رگی از لحظه عمل به بعد آنتی‌بیوتیک می‌دهیم تا مبادا با مشکل عفونت مواجه شوند. این آنتی‌بیوتیک‌ها عوارضی روی شیردهی مادر ندارد و می‌تواند از این بابت آسوده خیال باشد.

برخی داروها مصرف‌شان در دوران شیردهی بی‌خطر است، مانند پنی‌سیلین، سالبوتامول استنشاقی و هپارین و برخی داروها در این دوران خطرناک و مضر هستند و باید از مصرف‌شان خودداری کرد، مانند تتراسایکلین، کلرامفنیکل (باعث وقفه در عملکرد مغز استخوان می‌شود) و آسپیرین که موجب بروز سندرم «ری» می‌شود. بنزودیازپین‌ها (خانواده دیازپام) و ایزونیازید و برخی داروهای تیرویید نیز ممنوع هستند.

نباید به صرف اینکه فلان دارو برای خانمی تجویز شده که شرایط مشابه شما را دارد، خودسرانه اقدام به مصرف کنید. چه بسا شرایط جسمی یا بیماری‌های خاص شما و حتی اثرات خاص بارداری بر عملکرد داروها اثر متفاوت بگذارند.

البته مصرف لووتیروکسین حتی در دوران بارداری نیز بی‌خطر است و می‌‌توان در شیردهی هم استفاده کرد.