images.j1551pg

 مهمترین علت تعریق کف دست چیست و چرا این امر پدید می آید و چگونه می توان این مشکل را رفع کرد با چه راههایی می توان از این عارضه جلوگیری کردتعریق ممکن است اکثر موافع و با وجود گرمای هوا پدید آید می خواهیم بدانیم شدت یافتن این عارضه به چه دلیل است؟

تعریق زیاد دست برای برخی افراد مشکل‌ساز است. به‌طوری که هنگام نوشتن کاغذ زیردستشان خیس می‌شود و در روابط اجتماعی و زندگی روزمره، دچار مشکلاتی می‌شوند. اما برای عرق کردن کف دست وقتی از حد عادی خارج می‌شود چه باید کرد؟

غلام‌حسین غفار پور متخصص پوست و مو درباره علل تعریق کف دست، گفت: تعریق یکی از فعالیت‌های طبیعی است که به تنظیم درجه حرارت بدن کمک می‌کند و زمانی که حرارت بدن به سطح پوست انتقال می‌یابد، غدد عروقی شروع به ترشح می‌کنند که با پایین آمدن گرمای داخلی بدن، فعالیت خود را کاهش می‌دهند؛ اما در صورت اختلال در سیستم تعریق، این ترشحات باعث نارضایتی در فرد می‌شود.

وی در خصوص عوارض این بیماری گفت: این بیماری در برخی مواقع به‌قدری شدت می‌یابد که هنگام استرس، قطرات عرق از دست می‌چکد یا کاغذ زیر دست بیمار به طور کامل خیس می‌شود. این تعریق باعث رشد قارچ در کف دست و عرق‌سوزی به علت رطوبت زیاد، باعث اختلال در کارهای روزمره می‌شود.
این متخصص پوست افزود: عرق کردن دست‌ها و زیر بغل، زمانی موجب اختلال می‌شود که با خوردن مایعات و قرار گرفتن فرد در باد خنک، هنوز بدن فرد دچار تعریق باشد.

غفار پور درباره علت این اختلال در بدن گفت: تعریق کف دست بیشتر زمینه ارثی و ژنتیک دارد و درصد بسیار کمی از افرادی که دچار تعریق شدید کف دست می‌شوند؛ دچار اختلالات غده تیروئید هستند، پس بیماری تعریق کف دست می‌تواند به علت اختلال هورمونی، پرکاری تیروئید یا ارثی در بدن فرد نشان داده شود.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره راه‌های درمان این بیماری گفت: با استفاده از محلول‌ها و کرم‌هایی با محتوای آلومینیوم کرولایید 20 در صد یا با تزریق بعضی داروها می‌توان باعث کاهش عرق در این ناحیه شد؛ همچنین استفاده از ترکیبات عنصر زیرکونیوم که به‌صورت فرآورده‌های محلول، لوسیون، پماد و کرم در بازار موجود است نیز می‌تواند در درمان این مشکل مؤثر باشد.

وی ادامه داد: البته باید توجه داشت برای این بیماران نمی‌توان نسخه مشترکی تجویز کرد و لازم است که توسط متخصص معاینه و نسبت به درمان اقدام شود.
وی افزود: در گذشته برای درمان این عارضه از روش‌هایی مثل جراحی استفاده می‌شد که امروزه با پیشرفت علم و پیدا شدن روش‌های جایگزین برای عمل جراحی و برداشتن اعصاب از این ناحیه، دیگر کاربردی ندارد.

وی در پایان گفت: این مشکل قابل‌حل است و کسانی که با آن درگیر هستند باید تحت نظر پزشک متخصص درمان شوند و انجام خوددرمانی و روش‌های سنتی پرهیز کنند.
عرق کردن زیاد کف دست یا پا و همچنین زیر بغل که در اصطلاح علمی به آن هیپرهیدروزیس می‌گویند، این بیماری موضعی است که برخی آن را با بیماری تیروئید اشتباه می‌گیرند، این در حالی است که در این بیماری، تنها یک ناحیه خاص از بدن دچار تعریق زیاد می‌شود، ولی در بیماری تیروئید این شرایط کاملاً متفاوت است و تمام بدن دچار تعریق عمومی می‌شود.

همچنین به گفته کارشناسان معمولاً این بیماری زمینه‌های ارثی دارد و در کودکان بیشتر است و در بیشتر موارد با افزایش سن بهبود پیدا می‌کند، اما در برخی این بیماری تا دوران بزرگ‌سالی همراه فرد است و نیاز به درمان‌های پزشکی دارد.

فارس