images.jpg6+89

اگر در دوران جوانی و میانسالی ورزشهای قدرتی انجام داده اید بهتر است نگران افتادگی در دروان پیری تان نباشید چون از مشکلاتی مانند پوکی استخوان و تحلیل عضلات بدنتان در امان می مانید و بدنتان از لحاظ قوایی جسمی پابرجا می ماند

 بیشتر افراد فکر می‌کنند که انجام ورزش‌های هوازی مانند دویدن، پیاده‌روی و … تنها چیزی است که آنها برای سالم بودن و داشتن تناسب اندام احتیاج دارند. باید حال یکی از مهم‌تر‌ین نوع ورزش که همه افراد باید انجام دهند ورزش‌های قدرتی است. این نوع ورزش‌ تاثیر زیادی بر سلامت دارند.

انجام ورزش‌های هوازی نیز برای سلامت مفید است و نباید آنها را از برنامه ورزش حذف کرد اما این ورزش‌های قدرتی هستند که باعث قدرتمند شدن بدن می‌شوند.

اگر بدن قوی‌تر باشد پروسه پیری کندتر می‌شود. در دوران پیری افراد زیادی استقلال خود را از دست می‌دهند و نمی‌توانند به راحتی کارهای روزانه خود را به انجام برسانند. اگر می‌خواهید در دوران پیری چنین مشکلاتی نداشته باشید باید ورزش‌های قدرتی انجام دهید مثلا وزنه بزنید.

هر چقدر که سن بالا می‌رود کارایی‌های فیزیولوژیک بدن نیز کاهش پیدا می‌کنند. برای مثال احتمال پوکی استخوان، دیابت نوع دو و تحلیل رفتن عضلات بیشتر می‌شود. انجام ورزش‌های قدرتی دو تا سه بار در هفته‌ می‌تواند به افراد سالمند کمک کند که با این مشکلات مقابله کنند.

درست است که انجام ورزش‌های قدرتی اندازه ورزش‌های هوازی لذت‌بخش نیست و شاید حتی سخت‌تر هم باشد اما نمی‌توان فواید این ورزش‌ها را نادیده گرفت. افزایش تراکم استخوان و افزایش قدرت تاندون‌ها و رباط‌ها چیزی نیست که بتوان به راحتی از آن گذشت.

بهترین راه برای پرورش عضلات و قدرتمند کردن آنها انجام ورزش‌های ترکیبی است. این ورزش‌ها مفاصل را به کار می‌گیرند و تعداد زیادی از عضلات را درگیر می‌کنند. اسکات، پرس شانه و بلند کردن وزنه سه ورزش ترکیبی مناسب هستند.

ورزش‌های کاربردی نیز وجود دارند که با کمک دمبل و وزنه و‌ز‌نه‌بر‌د‌ار‌ی انجام می‌شود. ورزش‌هایی همچون شنای سوئدی و دراز نشست نیز برای افزایش قدرت عضلات مناسب هستند.

‌ایسنا‌ و به نقل از یاهو