5468
بهتر است در شش ماهه دوم از زندگی نوزادان غلات را در برنامه غذایی آنان جای دهید و سعی کنید از مواد مغذی در تغذیه آنان استفاده کنید غلات برای رشد جسمی شیرخواران در کنار شیر مادر بسیار پرفایده و مفیدند.

دکتر خدیجه رحمانی متخصص تغذیه در خصوص افزایش غلات به شیر نوزاد بیان کرد: در 6 ماهگی اول نوزاد باید تنها از شیر مادر تغذیه کند و مادر از 6 ماهه دوم تغذیه تکمیلی را شروع کند و در نوزادنی که با مشکل افت وزن دچار هستند از 4 ماهگی می‌توان غذای کمکی را شروع کرد که بهتر است با نظر پزشک باشد.
وی در ادامه گفت: دستگاه گوارش نوزاد در حوالی 6 ماهگی برای پذیرش غذای نیمه جامد آمادگی لازم را پیدا می‌کند بنابراین تغذیه تکمیلی  از 6 ماهگی به بعد توصیه می‌شود.  تغذیه تکمیلی به این معنا نیست که مادر تعداد دفعات شیر دهی را کم کند بلکه لازم است در صورت نیاز نوزاد وی را تامین کند که این دفعات بطور متوسط 8 بار در طول شبانه روز است.
وی افزود: برای شروع غذای کمکی نوزاد باید در ابتدا بصورت فرنی و یا آرد برنج باشد و کمی غلیظ‌تر از شیر مادر باشد و رفته رفته غلظت آن افزایش یابد تا نوزاد مهارت جویدن را پیدا کند. و بتواند تا پایان سال اول از غذاهای سایر افراد خانواده استفاده کند.
وی خاطر نشان کرد: لازم است مادر توجه لازم را به زمان شروع غذای کمکی داشته باشد چرا که زود شروع کردن غذای کمکی می‌تواند مشکلاتی از جمله عفونت و اسهال نوزاد بدلیل عدم آمادگی و پذیرش دستگاه گوارش وی را بدنبال داشته باشد چون دیر شروع کردن غذای کمکی هم می‌تواند نوزاد را با مشکلات کمبود روی و آهن دچار کند و مشکلاتی در دراز مدت را در خصوص رشد و تکامل آنها به دنبال داشته باشد.
وی در پایان توصیه کرد: لازم است والدین آگاهی لازم را در خصوص تغذیه تکمیلی و میزان درمان استفاده را برای نوزاد خود داشته باشند تا نوزاد خود را ناخواسته دچار مشکلاتی نکنند.
باشگاه خبرنگاران جوان