770

وقتی به آلوئه ورا فکر می کنیم, اولین چیزی که معمولا به ذهنمان می رسد این است که با استفاده از آن سوختگی آفتاب را التیام بدهیم. بهر حال, این گیاه آبدار و در دسترس در سرتاسر کره زمین, کاربردهای گسترده ای دارد که می تواند برای سلامتی تان شگفت انگیز باشد. نظرتان عوض می شود وقتیکه بدانید این گیاه بیش از 75 نوع مختلف, مواد مغذی, ویتامین ها, مواد معدنی, آنزیم ها, قندها, ترکیبات فنل, اسیدهای آمینه, و خیلی مواد دیگر که برای سلامتی مفید می باشند را دارد.

در ادامه 10 فایده آلوئه ورا که احتمالا در موردش نمی دانید آورده شده است:

آیا می دانستید آلوئه ورا می تواند به از بین رفتن آکنه کمک کند؟ یا که تجویز خوراکی (عصاره) آلوئه ورا می تواند یک مکمل مفید برای پایین آوردن قند خون بیماران دیابتی باشد؟ حتی می تواند بدلیل فعالیت آنتی اکسیدان باورنکردنی اش به پیشگیری از بیماری های خاص کمک کند.

1. پیشگیری از بیماری

گیاهان آلوئه ورا حاوی مقدار شگفت آوری از آنتی اکسیدان ها هستند. آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد در بدنتان (مولکول های انفعالی مسوول پیری و آسیب های سلولی) مبارزه می کنند, آنها را خنثی می کنند و از سلول های آنها در برابر تشدید بیماری هایی مانند سرطان جلوگیری می کنند.

آیا تابحال به این فکر کردید که سن گیاه آلوئه ورا هم می تواند در سلامتی تان تاثیر داشته باشد؟ بر اساس یک مطالعه بسیار جالب از کشور چین نشان داد که هر چه گیاه آلوئه ورا مسن تر باشد (Aloe Barbadensis), آنتی اکسیدانهایش قوی تر/فعالیت مهار رادیکال های آزادش بیشتر است! مخصوصا, مطالعه نشان داد که عصاره آلوئه ورا 3 ساله 72.19% در برابر مهار فعالیت های رادیکال های آزاد قوی تر عمل می کند, آلوئه ورای 2 ساله و 4 ساله نیز به حالت مقایسه ای مورد آزمایش قرار گرفتند(1). در واقع, ثابت شد که آلوئه ورا حاوی ترکیبات فعال متفاوت و ترکیبات فعال آنتی اکسیدانی با درجات متفاوت در مراحل مختلف رشد گیاه آلوئه ورا می باشد. پس مطمئن شوید برای استفاده از حداکثر مزایای سلامتی گیاه آلوئه ورا, حتما چند ساله باشد.

2. کمک به هضم غذا

آلوئه ورا حاوی 8 آنزیم متفاوت است که برای هضم غذا معجزه می کند. مخصوصا, آنزیم های موجود در آلوئه ورا به تجزیه قند های غذا و چربی ها کمک می کند, که در نهایت کمک به هضم غذا و جذب مواد غذایی می کند. برخی از این آنزیم ها لیپاز و پروتئاز نامیده می شود، و کارش کمک به تجزیه مواد غذایی و هضم غذا است.

3. حاوی آمینو اسیدهای ضروری

می دانستید که گیاه آلوئه ورا حاوی 19 آمینو اسید از 20 آمینو اسید ضروری برای بدن است. بصورت طبیعی, بدن ما فقط 12 آمینو اسید حیاتی را تولید می کند. 8 آمینو اسید باقیمانده (که بعنوان “آمینو اسیدهای حیاتی” شناخته می شوند) از طریق غذا و نوشیدنی ها تامین می شوند. بنابراین مرتبه بعدی که نوشیدنی “آلوئه ورا” را در فروشگاه دیدید, ایده بدی نیست که یکی را تهیه کرده و مصرف کنید.

4. کمک به درخشان شدن پوست

همه ما در مورد معجزه “مواد آرایشی معدنی” تابحال شنیده ایم, اما گمان نمی کنم که شنیده باشید که آلوئه ورا حاوی 10 ماده معدنی مفید برای پوست است {و بسیار از مواد آرایشی معدنی ارزانتر است!}. مواد معدنی حیاتی شامله کلسیم، کروم، مس، آهن، منیزیم، منگنز، پتاسیم، فسفر، سدیم و روی است. بنابراین ایده بدی نیست که عصاره آلوئه ورا را قبل از خواب بروی پوست صورتتان بگذارید تا در صبح پوست تان تازه شود و درخشندگی دوست داشتنی پیدا کند.

5. کمک به درمان آکنه (جوش صورت)

همانطور که قبلا ذکر شد، آلوئه ورا شامل مجموعه ای از مواد معدنی می باشد، که یکی از آنها روی است. روی اغلب در بسیاری از ویتامین های طبیعی و محصولات مراقبت از پوست یافت می شود. استعمال آلوئه ورا چه بصورت خوراکی و چه بصورت موضعی می تواند به درمان آکنه کمک کند. روی میزان چربی های طبیعی, یا sebum, که در پوست ما تولید می شود را کاهش می دهد. همچنین به بهبود جای آکنه های توسعه یافته کمک می کند. بعضی تحقیقات ثابت کرده است که شکل گیری آکنه اصلا بدلیل کمبود روی در رژیم غذایی می باشد.

6. درد را کاهش می دهد

آلوئه ورا حاوی آنزیم های (پروتئین) فراوانی است, اما یکی از آنها بصورت خاص مسوول کاهش درد می باشد. نامش kinase, است و بصورت خاص وقتیکه برای کاهش درد بروی پوست مصرف می شود به کاهش التهابات پوستی هم کمک می کند. برخی از آنزیم های دیگر در آلوئه ورا وجود دارد که باعث هضم بافت های مرده در زخم ها می شود, و فرصت بیشتری برای بهبود زخم فراهم می کند, اما kinase شناخته شده ترین شان است.

7. تعمیر پوست بر اثر سرما زدگی

هیچ چیز بدتر از آسیب مستقیم و غیر مستقیم به علت سرما زدگی نیست. بصورت کلی, چهار مرحله برای سرما زدگی وجود دارد; (الف) بی حسی و قرمزی پوست (ب) تورم، تشکیل یخ، تاول، و آزادی یک ماده شیمیایی به نام “thromboxsne” (ماده شیمیایی آزاد کننده درد و تنگ کننده عروق خونی) (پ) گسترش آسیب به subdermis (عمیق ترین لایه پوست که استخوان را به پوست متصل می کند، و بافت های عضلانی را با عروق خونی و اعصاب در بر می گیرد) (ت) آسیب عضلانی کامل در نتیجه از دست دادن خون و حتی قانقاریا. (2).بطور کلی, ثابت شده است که آلوئه ورا سطح “thromboxane” را کاهش می دهد (یعنی درد) و بصورت بالینی برای درمان تاول های شدید که آسیب های ساختاری وارد کرده اند استفاده شده است (3,4).

یک مطالعه کارآزمایی بالینی جالب نشان داده است که مصرف موضعی کرم آلوئه ورا برای انسان منجر به بهبودی کامل 68% از بیماران مبتلا به آسیب بافتی شده است. در مقابل, تنها 33% از بیماران دیگر که مبتلا به انواع دیگر آسیب های ناشی از سرما زدگی شدید شده بودند بطور کامل درمان نشدند. یکی دیگر از نتایج تکان دهنده این بود که در گروه اول تنها 7% بیماران نیاز به قطع عضو پیدا کردند, در مقایسه به 33% گروه دوم (5).

8. فعالیت ضد-سرطان

همه ما دیگر می دانیم که آلوئه ورا توانایی باور نکردنی برای بهبود زخم, کاهش درد و کمک به شفاف سازی پوست دارد, اما آیا می دانید برخی از محققان دریافته اند که آلوئه ورا یک عامل فعال باور نکردنی برای پیشگیری از تومور مغزی است؟ و هنوز مطالعات در این زمینه کامل نیست که آیا آلوئه ورا توانایی سرکوب سلول های سرطانی را دارد یا خیر, اما یک مطالعه و برخی از نتایج از کشور ژاپن تقریبا این فرضیه را اثبات کرده است (6). این مطالعه گروه بزرگی از بیماران مبتلا به سرطان ریه و سیگاری ها را در کشور ژاپن بررسی کرده است و متوجه شدند که مصرف ‘عصاره’ آلوئه ورا, از سرطان ریه جلوگیری می کند (سرطان در منطقه تنفسی) و همچنین گفته شده از سرطان روده بزرگ و معده نیز جلوگیری می کند (6).

9. رشد مو

آلوئه ورا از طریق افزایش گردش خون در پوست سر رشد موها را همراه با رشد فولیکول های مو فعال می کند. آلوئه ورا حاوی یک نوع آنزیمی است که به رشد موها در برخی از مردم کمک می کند. همچنین با متعادل کردن سطح pH پوست سر, آنرا پاکسازی می کند. وقتیکه پوست سر تمیز و گردش خون مناسب شد, دیگر هیچ چیزی نمی تواند مانع رشد و احیای موهای سر بشود.

10. کاهش قند خون

دیابت یک نوع اختلال در سوخت و ساز کربوهیدرات است که با اختلال در ترشح انسولین بروز می کند (مثلا برای غده پانکراس بدنتان سخت است که قند را تبدیل به انرژی کند). بهر حال, علل, علائم بیماری و شیوه درمان متفاوت هستند که باید با دقت نسبت به این بیماری توجه کرد. بهر حال, یک مطالعه جالب آلوئه ورا را برای افراد مبتلا به دیابت مفید تلقی کرده است, و یا کسانی که مشکل در کنترل هوس قند / قند خون شان دارند. این بررسی شامل بیش از 3000 بیمار هند دیابتی “خفیف” است و کاهش در سطح قند خون 90% از این افراد بعد از مصرف نانی که ژل آلوئه ورا در آن گنجانیده شده بود مشاهده گردید (7).

کاهش بهبود زخم ها از دیگر علائم دیابت است. کشف شده است که آلوئه ورا تاثیر شگرفی-در کاهش التهابات در موش آزمایشگاهی که توسط مواد شیمیایی به دیابت مبتلا شده بود داشته است {واقعا عالی!}. در آزمایش بعدی, برداشتن و ایجاد زخم در موش های صحرایی که با مواد شیمیایی آلوده به دیابت شده بودند, پس از درمان موضعی و خوراکی ژل آلوئه ورا بسرعت در مقایسه با درمان سنتی کاهش زخم در بیماران دیابتی, بهبود یافتند.(8)

همانطور که می بینید, گیاه آلوئه ورا مزایای زیادی را در برگهای لاغر خود دارد. احیا, پاکسازی, شفا بخشی, نیرو بخشی و سم زدایی, آلوئه ورا می تواند به خانه تان وارد شود و تاثیر فراوانی بروی سلامتی تان داشته باشد.

منبع-http://genie.ir/