images.jpg9+8+

خرید به موقع سمعک برا یاطفال بسیار حائز اهمیت و مهم است به گونه ای که اگر در سنین کودکی و طفولیت اختلالات گوش به موقع درمان نشوند در دوران بزرگسالی با مشکل مواجه خواهند شد

 اختلالات شنوایی، شایعترین نقیصه مادرزادی در بدو تولد است و 50 درصد اختلالات شنوایی در بدو تولد به علت بیماری‌های ژنتیک است. ناشنوایی، بعد از عقب‌ماندگی ذهنی، رتبه دوم معلولیت‌ها را در کشور به خود اختصاص داده است.

دکتر سعید فراهانی، مدیر گروه شنوایی شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دبیر علمی نخستین کنگره مفاهیم و اصول کاربردی شنوایی شناسی ایران با اشاره به این موضوع  می‌گوید: شیوع کم شنوایی در مراکز استان‌ها برابر7/4 در هزار تولد زنده است و سالانه چهار تا پنج هزار نوزاد کم‌شنوا در کشور متولد می‌شوند و میزان اختلالات شنوایی ناشی از مسائل ژنتیکی در ایران نسبت به آمار جهانی بالاتر است. 60

تا 70 درصد مراجعین به مراکز توانبخشی کشور که دچار مشکل شنوایی بوده‌اند ازخانواده هایی هستند که ازدواج فامیلی داشته‌اند.

به گفته دکتر فراهانی،  کم شنوایی در کودکان می‌تواند رشد گفتار و زبان  و مهارت‌های شناختی آنها را به تأخیر انداحته و پیشرفت تحصیلی آنان را در مدرسه به  تعویق بیندازد و در بالغین، اختلال شنوایی اغلب سبب ایجاد مشکلات در ارتباطات اجتماعی، شغل یابی، کار و حفظ شغل می‌شود.

در سالمندان نیز علاوه بر ایجاد مشکلات شدید ارتباطی و  اجتماعی باعث انزوا طلبی این عزیزان جهت رهایی از تمسخر اطرافیان بواسطه بلند صحبت کردن، درک نامناسب گفتار و اشتباه جواب دادن می‌شود.

آمار پایین استفاده از سمعک در کم شنوایان مدیر گروه شنوایی شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه می‌افزاید: بر اساس آمار مراجع معتبر، حدود 14 تا 31 درصد از افراد کم شنوا  جهت دریافت سمعک اقدام می‌کنند به عبارتی از هر 5 نفر نیازمند به استفاده از سمعک 4 نفر سمعک نمی‌گیرند. این آمار در کشور‌های پیشرفته است و در کشور‌های در حال توسعه و ایران آمار استفاده از سمعک در کم شنوایان بسیار پایین است.

وی اظهار داشت: تجویز وسایل کمک شنوایی، همچون سمعک و کاشت حلزون  در نوزادان و کودکان امری حیاتی بوده و در این مورد هدف تنها اصلاح و تقویت شنوایی نخواهد بود، بلکه هدف بزرگتر رشد گفتار و زبان، رشد مهارت‌های شناختی، تحصیلی، اجتماعی و هوشی و… است.  تجویز سمعک  در سالمندان  کم شنوا، علاوه بر اصلاح کم‌شنوایی در آنها سبب تأخیر در  بروز مشکلات شناختی شده و از شدت این مشکلات نیز خواهد کاست.

در ایران،  باوجود توسعه پوشش برنامه‌های غربالگری  شنوایی  نوزادان در بخش‌های زایشگاهی و بیمارستانی، فراهم شدن امکانات و تجهیزات دقیق ارزیابی شنوایی به شیوه‌های رفتاری، فیزیولوژیک و الکتروفیزیولوژیک در حیطه کلینیک‌های شنوایی شناسی توسط افراد آموزش دیده دانشگاهی  و  بالا بودن آمار کم شنوایی نسبت به میانگین آمار‌های جهانی همچنان فقر فرهنگی عامل اصلی در استفاده نکردن مناسب  از وسایل کمک شنوایی و سمعک در افراد نیازمند  است.

دبیر علمی نخستین کنگره مفاهیم و اصول کاربردی شنوایی شناسی توصیه می‌کند: خانواده‌هایی که دارای نوزاد، کودک یا جوان و سالمند کم شنوا در منزل هستند باید از عواقب و عوارض  بهره نگرفتن از سمعک و دیگر وسایل کمک شنوایی آگاه گشته و مطلع باشند؛ خوب است به این نکته توجه داشته باشید که تجویز و تنظیم سمعک مناسب یک شیوه درمان غیر طبی کم شنوایی است.