Kidney-Cysts

 چگونه می توان وجود کیست در کلیه را حدس زد و با چه راههایی تشخیص آن امکانپذیر است چگونه می توانیم کیست کلیه را شناسایی کنیم و با چه راههایی می توان آن را درمان کرد توصیه متخصصین در این زمینه چیست

یک متخصص جراحی و لاپاروسکوپی گفت: بیشتر کیست‌های ساده بدون خطر بوده و نیاز به جراحی ندارند، مگر اینکه کیست کلیه در حال رشد، علائمی ایجاد کرده باشد یا پزشک به بدخیمی یا عفونی بودن آن مشکوک شود.

دکتر غلامرضا زمانیدرخصوص درمان کیست، گفت: اگر بتوان با سونوگرافی و سی تی اسکن و ام آر آی (MRI) به تشخیص دقیق کیست رسید، ابتدا پزشک در مورد مشکلات احتمالی که ممکن است، کیست برای فرد ایجاد کرده باشد سوالاتی خواهد کرد، اگر کیست فرد کوچک باشد، به احتمال زیاد اقدام درمانی خاصی نیز لازم نخواهد بود.

وی با بیان اینکه اگر نتوان به تشخیص دقیق کیست رسید، ممکن است نیاز به آنژیوگرافی کلیوی یا آسپیراسیون باشد، افزود: بسیاری از مردم اطلاعی از کیست کلیه خود ندارند، یا اصلا نیاز به بررسی‌های اضافی یا پیگیری نخواهند داشت، اما اگر کیست کلیه بزرگ یا دارای رسوبات کلسیم باشد یا درون آنها به‌جای مایع، از بافت سفت پرشده باشد، آن وقت به بررسی دقیق‌تر و احتمالا درمان جدی‌تر نیاز می‌شود.

چگونه می توان فهمید کیست خطرناک است یا نه؟
وی با بیان اینکه سی تی اسکن دقیق‌ترین روش برای تمایز بین کیست و سرطان است، ادامه داد: سونو گرافی در بسیاری از موارد می‌تواند یک کیست را از توده توپر افتراق دهد.

زمانی گفت: توصیه می‌شود که برای پیگیری کیست ساده، سالانه سونوگرافی انجام شود، اگر تغییرات مشاهده شده، سرطان را مطرح کند، باید سی تی اسکن انجام شود. کیست ساده کلیه، یک کیسه گرد و صاف با پوستی نازک یا یک کیسه شبیه به جیب پیراهن و با سر بسته است که با مایع پر شده است.
این متخصص جراحی و لاپاروسکوپی با اشاره به اینکه کیست ساده، شایع‌ترین نوع کیست در کلیه‌ها است، اظهار کرد: کیست کلیه ممکن است به صورت تکی و یا چند تایی در کلیه‌ها شکل بگیرد.

علل ایجاد کیست کلیه ساده چه چیزهایی هستند؟
زمانی گفت: علت بروز کیست ساده کلیه‌ها هنوز به درستی کشف نشده است، اما به نظر نمی‌رسد که یک بیماری ارثی باشد.

وی با بیان اینکه این بیماری در مردان شایع‌تر است، ادامه داد: سن نیز یکی از عوامل اصلی موثر در بروز کیست کلیه است، تقریبا نیمی از افراد بالای 50 سال یک یا چند کیست ساده کلیه دارند، اندازه این کیست‌ها با افزایش سن بزرگتر می‌شود به گونه‌ای که بعد از 10 سال ممکن است دو برابر شوند.

این متخصص جراحی و لاپاروسکوپی خاطرنشان کرد: کیست ساده هیچ نگرانی نداشته و به سرطان تبدیل نمی‌شود، اما کیست‌هایی که دیواره آنها نامنظم و داخل آنها حفره حفره است باید از نظر سرطان کلیه هرچه زودتر بررسی شوند و کیست‌های ارثی متعدد اغلب باعث از کارافتادگی کلیه‌ها شده و به ندرت به سرطان کلیه تبدیل می‌شوند.