index.jpg56

خشکی واژن را چگونه می توان درمان کرد و با چه روش هایی از بروز آن پیشگیری کرد درمان خانگی آن چگونه است و توصیه متخصصین زنان در این رابطه چیست چگونه می توان درد خشکی واژن را درمان کرد

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است خانمی خشکی واژن را تجربه کند. افزایش سن، نوسانات هورمونی و بارداری تنها تعداد انگشت شماری از دلایلی هستند که می‌توانند خشکی واژن را باعث شوند. اگر مجموع علائم خاصی را تجربه می‌کنید باید به پزشک مراجعه کنید. اما چیزی که اغلب خانم‌ها از آن شکایت می‌کنند برقراری رابطه جنسی در زمان خشکی واژن است.
به طور معمول واژن با یک لایه نازک از مخاط پوشیده شده است. این مخاط PH  کانال واژن را متعادل نگه داشته و از عفونت‌های باکتریایی و ویروسی جلوگیری می‌کند. استروژن مسئول حفظ این لایه سیال است و مایع آن چیزی است که واژن را الاستیک و سالم نگه می‌دارد.

عوامل خشکی واژن
میزان هورمون استروژن در دوران  یائسگی کاهش یافته و همین رطوبت واژن را کم کرده و باعث کاهش کشش و نازک شدن دیواره‌های واژن می‌شود. البته یائسگی تنها دلیل کاهش سطح استروژن نیست. زایمان، شیردهی، هیسترکتومی و داروهای ضد استروژن همگی عواملی هستند که می‌توانند میزان استروژن را کم کنند. سیگار نیز یکی دیگر از علل مهم خشکی واژن است که با ترک آن این رطوبت برمی‌گردد.
سایر علل خشکی واژن هم  داروهای ضد افسردگی و آلرژی و سرماخوردگی است. دوش واژینال هم می‌تواند توانایی طبیعی واژن برای تولید مخاط و تعادل مواد شیمیایی این ناحیه را تحت تاثیر قرار دهد. با قطع دوش واژینال تعادل طبیعی واژن برقرار می‌شود. اختلالات خود ایمنی نیز یکی دیگر از علل خشکی واژن است چون اختلال سیستم ایمنی بدن به سلول‌هایی که در بدن رطوبت ایجاد می‌کنند، حمله می‌کند.

خشکی واژن چه حسی ایجاد می‌کند؟
این مشکل بدون شک ناراحت کننده است. خشکی واژن می‌تواند باعث خارش و سوزش اطراف دهانه واژن یا بخش پایینی واژن شود. دیگر نشانه‌ها می‌تواند درد، سوزش، افزایش ادرار یا تکرر ادرار و عفونت‌های مکرر دستگاه ادراری باشد. شایع‌ترین شکایت زنان مبتلا به خشکی واژن مقاربت دردناک است. رابطه جنسی می‌تواند باعث سوزش شدید و حتی خونریزی در طول رابطه زناشویی یا بعد از آن شود.

درمان‌های خانگی
اگر خشکی واژن چندان شدید نباشد می‌توان درمان‌های خانگی انجام داد. اولین کار استفاده از روان کننده است. اطمینان حاصل کنید روان کننده حاوی گلیسرین باشد. این ماده می‌تواند برای چند ساعت واژن را مرطوب نگهدارد. همچنین مرطوب کننده‌هایی در دسترس هستند که با یک بار مصرف در روز ظرف ۳ روز خشکی واژن را از بین می‌برد.

درمان با خوراکی‌ها
غذاهایی هستند که غنی از فیتواستروژن‌ها هستند؛ گیاهان طبیعی مشتق از استروژن. بعضی تحقیقات نشان داده است که فیتواستروژن‌ها می‌توانند علائم یائسگی مانند گرگرفتگی و خشکی واژن را بهبود ببخشند. غذاهای حاوی فیتواستروژن عبارتند از سویا، بذر کتان، آجیل، سیب و حبوبات.
ویتامین E به صورت خوراکی می‌تواند به رطوبت واژن کمک کند. آووکادو و روغن‌های گیاهی ماهی‌ها همگی غنی از ویتامین E و روغن‌هایی هستند که برای ایجاد رطوبت در دیواره واژن بسیار مفید است.
اگر مبتلا به خشکی واژن هستید حتما لازم نیست به هورمون درمانی روی بیاورید سعی کنید از راه‌های طبیعی برای بازگرداندن رطوبت  به واژن استفاده کنید و نگذارید این اتفاق کیفیت زندگی زناشویی‌تان را تحت تاثیر قرار دهد.