23

افرادی که زیاد چاق یا لاغر هستند مراقب باشند تا دچار افسردگی نشوند با تلقین دیگران و اظهار نظر اطرافیان و تحت تاثیر قرار گفتن در مورد صحبت های آنان فرد دچار سرخوردگی و عدم اعتماد به نفس می شود!

یک متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی با هشدار اینکه افراد بسیار لاغر یا چاق بیشتر در معرض افسردگی هستند، گفت: «نتایج تحقیقات نشان می‌دهد بیشتر افرادی که مبتلا به افسردگی هستند، در دو طرف سوءتغذیه قرار دارند. یعنی این افراد یا خیلی لاغر هستند و به دلیل کمبود موادمغذی دچار افسردگی می‌شوند یا به دلیل اینکه چاق هستند، افزایش وزنشان بر افسردگی آنها دامن می‌زند.»

دکتر احمد اسماعیل‌زاده، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران  با بیان این مساله ادامه داد:‌ »اولین اقدام در صورت ابتلا به افسردگی، درمان بیماری تحت‌نظر پزشک متخصص است و در افراد چاق و لاغر در کنار درمان بیماری، باید وزن فرد نیز کنترل شود و در صورتی که فرد لاغر یا چاق است، مشکل وزنی‌اش درمان شود.»

وی در ادامه به تاثیر تغذیه در بهبود افسردگی اشاره کرد و توضیح داد: «تحقیقات نشان می‌دهد از بین موادغذایی مصرف خوراکی‌های حاوی اسیدهای چرب امگا3 می‌تواند نقش موثری در بهبود افسردگی داشته باشد. از این رو به مبتلایان توصیه می‌شود که حتما ماهی، میگو و منابع غذایی دریایی را در برنامه غذایی خود بگنجانند. معمولا افرادی که از این خوراکی‌ها استفاده می‌کنند از رفتار و مود بهتری نسبت به سایرین برخوردار هستند.»

این متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی همچنین یادآور شد که استفاده از میان وعده مناسب در برنامه غذایی در مبتلایان افسردگی در روند درمانی آنها کمک‌‌کننده است. البته میان‌وعده‌هایی که متکی بر میوه و سبزیجات باشد چراکه آنتی‌اکسیدان موجود در میوه و سبزی‌ها، جلوی بروز التهاب را که در ایجاد افسردگی و اضطراب نقش دارد، می‌گیرد. به عبارت ساده‌تر، با مصرف این نوع میان‌عده هم از افت قند جلوگیری می‌شود و هم با کاهش التهاب افسردگی و اضطراب در این افراد رخ نمی‌دهد.»

اسماعیل‌زاده، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در نهایت هم خاطرنشان کرد: «دریافت اسیدهای چرب امگا6 هم در بهبود افسردگی مفید است ولی در جامعه ما با توجه به اینکه منابع غذایی حاوی روغن‌های مایع استفاده می‌شود کمبود امگا6 وجود ندارد.