cancer-report-who-760x428
آیا علل و عوامل مهم در بروز سرطان را می شناسید و با آن ها آشنایی دارید این عوامل مهمترین زمینه سازها برای بروز سرطان در بدن ما هستند که با شناخت  آن ها و دوری کردن از آنان می توانید مبتلا شدن به سرطان را ناممکن سازید

آژانس بین المللی تحقیقات سرطان(IARC)اعلام کرد که سازمان جهانی بهداشت داده های حاصل از مطالعات مختلفی که بر روی علل سرطان ها انجام شده را جمع آوری کرده و یک لیست 116 آیتمی از عوامل منجر به سرطان را منتشر نموده است.

در این فهرست داروهای ضد بارداری جزو عوامل مقصر دیده می شود.

سرطان یکی از علل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است و در سال 2012 تخمین زده شد 8.2 میلیون نفر در اثر بیماری های ناشی از سرطان جان خود را از دست داده اند هرچند به گفته کارشناسان این عدد تا سالهای آینده به بیش از 70 درصد افزایش می یابد.

سیگار کشیدن علت شماره یک سرطان است و 20 درصد مرگ های ناشی از این بیماری بر اثر استعمال دخانیات است. علاوه بر این 70 درصد مرگ های سرطانی در دنیا ناشی از سرطان ریه پیشرفته است.

و اما در فهرست عوامل مقصر ابتلا به سرطان می توان به ترتیب به موارد زیر برخورد کرد:

استعمال دخانیات، لامپ های خورشیدی، تولید آلومینیوم، آرسنیک در آب آشامیدنی،شومینه، مبلمان و کابینت سازی، دود دست دوم، تاسیس آهن و فولاد، تولید رنگ قرمز، موجهه شغلی با اسیدهای غیر آلی شامل اسید سولفوریک، صنعت لاستیک، نوشیدنی های الکلی، تولید گازهای گلخانه ای در محیط داخلی ناشی از احتراق زغال سنگ، دیزل، روغن های معدنی، ماهی دوده شده و شور، گرد و غبار چوب، گوشت های فراوری شده، آزبست، بنزن، قرص های پیشگیری از بارداری، هورمون درمانی و اشکال ترکیبی آن حاوی استروژن و پروژسترون، استروژن درمانی بعد از یائسگی، هلیکوباکتر پیلوری، عفونت مزمن با ویروس هپاتیت ب، عفونت مزمن با ویروس هپاتیت سی، ویرس نقص ایمنی انسانی، ویروس پاپیلومای انسانی، اشعه ماوراء بنفش خورشید، ترکیبات نیکل، و بالاخره آلودگی و ذرات معلق در هوا.

آوای سلامت