8-Diet-Tips-For-Hair-Loss

آیا می دانستید یکی از مهمترین علل ریزش مو تغذیه نامناسب است و گاهی اوقت پس از یک دوره رژیم غذایی سخت و طاقت فرسا موها شروع به ریزش می کنند با چه روش هایی می توان این مشکل را درمان کرد

حتما تجربه کرده یا دیده‌اید افرادی را که با کمی بدغذایی یا گرفتن رژیم‌های غیراصولی لاغری به سرعت دچار ریزش مو شده و راهی مطب متخصصان پوست می‌شوند.

از آنجایی که رسیدن موادمغذی مختلف از جمله آهن، روی، بیوتین، پروتئین و… از جمله ضرورت‌های داشتن موی سالم است و هر نوع کمبودی ‌زمینه ریزش آنها را در درازمدت همراه دارد، معرفی موادغذایی‌ای که مصرف مرتبشان موادمغذی ضروری را برای موها فراهم می‌کند:

روی و آهن
آهن و روی از جمله موادمعدنی‌ای هستند که کمبودشان ‌زمینه بروز ریزش مو را فراهم می‌کند. در بسیاری از موارد در کم‌خونی ناشی از فقر آهن افراد در پی خشکی موها، دچار ریزش مو می‌شوند. به همین دلیل مصرف مرتب منابع غذایی این 2 ماده معدنی که گوشت قرمز انتخاب اول برای دریافت هر دوی آنهاست (حداقل 2 بار در هفته) توصیه می‌شود، اما به غیر از گوشت قرمز شما می‌توانید با خوردن جگر، تخم‌مرغ، عدس، آهن و با خوردن انواع گوشت پرندگان (به‌خصوص سینه مرغ)، شیر و پنیر کم‌چرب نیز روی کافی دریافت کنید.

پروتئین

پروتئین از جمله درشت‌مغذی‌هایی است که در ساختمان مو شرکت می‌کند و در صورت دریافت ناکافی‌اش ‌زمینه بروز ریزش مو فراهم می‌شود. به‌طور کلی، در رژیم‌هایی که موادغذایی پرپروتئین کمتر وجود دارند، نازک شدن تارهای مو و ریزش آنها از علائم کمبود محسوب می‌شود. از این رو، دریافت حداقل 45 گرم پروتئین برای بزرگسالان از منابع غذایی مانند انواع گوشت، تخم‌مرغ، لبنیات، حبوبات (به‌خصوص لوبیا و نخود) و مغزهای خام می‌تواند تامین‌کننده مقدار قابل‌ملاحظه‌ای از این ماده مغذی باشد.

ویتامین D

از آنجا که این ویتامین در رشد مو تاثیر‌گذار است، دریافت روزانه‌اش برای پیشگیری از بروز ریزش مو توصیه می‌شود. البته منابع غذایی آن کم و بهترین منبع آن نور آفتاب است به‌طوری که توصیه می‌شود افراد به مدت 10 دقیقه بازوها، دست‌ها، پاها و ساق‌هایشان را 2 تا 3 بار در هفته در معرض نور محسوس آفتاب قرار دهند، اما موادغذایی غنی‌شده با این ویتامین مانند شیر و آبمیوه و حتی زرده تخم‌مرغ هم تا حدودی می‌توانند تامین‌کننده ویتامین D مورد نیاز بدن باشند.

امگا3

این اسیدچرب ضروری که بیشتر در دانه‌های روغنی و ماهی‌هایی مانند سالمون و ساردین یافت می‌شود به حفظ رطوبت موها کمک و از خشک شدن و ریزش آنها جلوگیری می‌کند. بنابراین توصیه می‌شود حداقل 2 بار در هفته این ماهی‌ را در برنامه غذایی روزانه‌تان بگنجانید. البته بهتر است با فر پخته و با روغن زیتون مزه‌دار شوند.

بیوتین

بیوتین از جمله ویتامین‌های گروه B است که به مقدار فراوانی در زرده تخم‌مرغ یافت می‌شود. این ویتامین محلول در آب برای رشد موها ضروری است. توصیه می‌شود منابع غذایی آن مانند جگر، قارچ، بادام‌زمینی و شیر در برنامه غذایی افرادی که در معرض کمبود این ماده مغذی هستند، گنجانده شود.
منبع: سلامتیران