45965
داشتن دندان مصنوعی نیاز به یک سری مراقبت ها و نگهداری های خاص دارد ،برای حفظ بهداشت و سلامت آن یک سری نکات مهم را از زبان دندانپزشکان برایتان آورده ایم نحوه استفاده از این پروتز ها نیز باید مورد توجه شما قرار بگیرد که با هم در این مطلب آن را مرور میکنیم

در حال حاضر نزدیک به نیمی از افراد مسن بالای 65 سال در آمریکا فاقد شش یا تعداد بیشتری دندان در اثر پوسیدگی دندانی هستند و این در حالی است که از دست دادن دندان علاوه بر تغییر در زیبایی چهره، اثرات منفی روانی نیز به دنبال دارد.

سلما هیچ چیز نمی تواند جای دندان های سالم و طبیعی را بگیرد ولی برخی گزینه ها در دسترس هستند و استفاده از آنها هنگامی که دیگر خبری از دندان طبیعی نیست، ضروری به نظر می رسد. یکی از این گزینه ها دندان مصنوعی است.

مراقبت از این عضو جدید دهان نیاز به رعایت راهکارهایی دارد از جمله این که:

اگر پروتز در دهانتان ناراحت کننده است، نیاز به مراجعه به دندان پزشک برای تنظیمات، تعمیرات و حتی تعویض دندان مصنوعی دارید.

کسانی که از دندان های مصنوعی متحرک استفاده می ‌کنند باید علاوه بر شست و شوی دندان های طبیعی، دندان های مصنوعی را هم، مرتب تمیز کنند.

بهترین راه برای شستشوی دندان مصنوعی، استفاده از قرص ‌های ضدغفونی کننده دست‌دندان است که در داروخانه ‌ها به‌فروش می ‌رسند.

دست ‌دندان را هرگز با مواد سفید کننده قوی نشویید چون ممکن است نواحی صورتی رنگ پروتز را سفید کند.

در صورت عدم ضد عفونی دندان مصنوعی، قارچ ها و باکتری ها همراه با آن به دهان می آیند و منجر به بروز عفونت می شوند.

دندان مصنوعی را هنگام خواب برای کاهش فشار به لثه از دهان در بیاورید.

صبح هنگام و قبل از استفاده از دندان مصنوعی، لثه ها، کام و زبان را با یک مسواک نرم تمیز کنید.

هر نوع التهاب جزئی و درد را با دندان پزشک خود در میان بگذارید.

از تنظیم و یا تعمیر خودسرانه دندان مصنوعی به شدت اجتناب کنید. این کار به پروتز صدمه وارد کرده و باعث عدم تطابق صحیح آن در دهان و بروزالتهاب و زخم می ‌شود.

با گذشت زمان و افزایش سن، دهان بطور طبیعی تغییر می‌ کند و ممکن است نیاز به تنظیم مجدد پروتز باشد. استخوان و لثه ‌ها تحلیل رفته و پروتز لق می‌ شود. پروتز لق مشکلات متعددی مثل زخم و عفونت را ایجاد می ‌کند. بنابراین اگر پروتز شما لق شده است، فورا به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا مجددا تنظیم شود.

www.askdoctork.com

آوای سلامت