547

سعی کنید در مصرف شکلات ،قهوه ،کاکائو و مواد خوراکی از این قبیل زیاده روی نکنید چون در افزایش استرس و اضطراب در شما نقش بسزایی دارند و می توانند شما را مظضطرب و پریشان کنند سویا و موا خوراکی حای امگا3 برای تقویت و آرامش اعصاب بسیار مفید هستند

متخصص تغذیه با اشاره به تاثیر مصرف سویا در کاهش استرس گفت: لیستین موجود در این ماده غذایی سبب تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش استرس می شود.
کوروش جعفریان در رابطه با خواص درمانی سویا اظهارداشت: سویا گیاهی است که دارای ویتامین B ،C ،E ،K و مقداری کاروتین بوده و املاح معدنی کلسیم، فسفر، آهن، پتاسیم و مس نیز در آن وجود دارد.
وی افزود: لیستین موجود در سویا در اطراف بافت اعصاب یک پوشش تولید می کند و در شرایط استرس در اثر دفع زیاد منیزیم بدن تحت تاثیر قرار می گیرد و در صورت خوردن سویا این کمبود جبران و باعث کاهش استرس و تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.
این متخصص تغذیه گفت: تغذیه نامطلوب همچنین مصرف غذا های پر چرب عاملی برای تشدید استرس است، همچنین کافئین موجود در چای، قهوه و مصرف بیش از حد شکلات به دلیل داشتن کافئین نیز در تحریک استرس و اضطراب نقش زیادی دارد. بنابراین مصرف زیاد این مواد به ویژه برای کودکان توصیه نمی شود.
جعفریان بیان داشت: استرس و اضطراب شدید که از حد متعادل خارج شود نه تنها فرد را دچار بیماری روحی و روانی می کند، بلکه وضعیت فیزیولوژیکی بدن را دچار اختلال می کند، لذا توصیه می کنیم افراد با حفظ آرامش و مصرف غذاهای مناسب مانع از ایجاد و تشدید این مشکل در بدن خود شوند.
این متخصص تغذیه مصرف مواد حاوی امگا 3 را مفید برای کاهش استرس دانست و عنوان کرد: موادی که حاوی امگا 3 هستند در کاهش مشکلات روحی و روانی موثر هستند؛ بنابراین مصرف غذا های دریایی، سویا و گردو که امگا3 زیادی دارند در این امر توصیه می شود.
وی خاطر نشان کرد: استرس و اضطراب می تواند فرد را پرخور یا لاغر کند، بنابراین بین استرس، پرخوری و لاغری ارتباط وجود دارد.