FEA49F21-21DE-4173-AF862118AFE2C023_article

آیا می دانستید سیگار یکی از مهمترین زمینه سازها برای ابتلای شما به انواع تومورهای سرطانی است و می تواند شما را به انواعی از خطرناکترین عارضه های سرطانی دچار کند نازایی نیز یکی از پیامدهای خطرناک سیگار به شمار می رود

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

مطالعات جدید نشان می دهد مردانی که سیگار می کشند نسبت به افراد غیرسیگاری بیشتر در معرض از دست دادن کروموزوم های Y سلول های خونی خود هستند، سیگار کشیدن یکی از عوامل مهم سرطان زا در دنیاست. مطالعه ای جدید نشان می دهد که سیگار کشیدن می تواند با ایجاد نقصی در کروموزوم Y در سلول های خونی، یکی از فاکتورهای اصلی ایجاد سرطان در بین مردان باشد.
محققان دانشگاه آپسالا در سوئد به سرپرستی پروفسور یان دومانسکی با کشف ارتباط بین سیگار و آسیب ژنتیکی کروموزوم Y، هشداری به مردان سیگاری دادند. براساس یافته های آنها مردان سیگاری بیشتر از زنان در خطر ابتلا به سرطان هستند.
بسیاری از انسان ها 46 کروموزوم و دو کروموزوم جنسی در تمامی سلول هایشان دارند. زنان دو کروموزومX و مردان یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y دارند.کروموزوم Y شامل حدودا 60-50 ژن است که پروتئین های خاصی را کد می کنند. تغییر در پروتئین ها و ژن های داخل کروموزوم ها باعث بوجود آمدن بیماری خاص می شود. به طور مثال، نازایی مربوط به کروموزوم Y که تولید اسپرم در آن دچار اختلال می شود، به دلیل حذف ماده ژنتیکی در منطقه ای از کروموزوم Y اتفاق می افتد.
براساس یافته های این گروه تحقیقاتی، کشیدن سیگار باعث از دست دادن کروموزوم Y در سلول های خونی می شود که در نهایت منجر به سرطانی شدن سلول ها و ایجاد تومور می گردد. محققان می گویند از بین رفتن این کروموزوم کاملا با ابتلا به سرطان خون مرتبط است.

مهر