breastfeeding
اکثر خانم ها پس از زایمان دچار دردها و مشکلات پس از آن خواهند شد و این امر باعث مصرف مسکن ها برای کاهش دردهای بدنشان خواهد شد اما آیا مصرف مسکن تاثیرات منفی روی شیرمادر و همچنین جنین می تواند بگذارد یا خیر؟

درد به سراغ هر کسی می‌آید از جمله مادرانی که تازه صاحب فرزند شده‌اند. رایج‌ترین کاری که برای خلاصی از درد انجام می‌شود مصرف مسکن‌هاست. اکثر مسکن‌هایی که در داروخانه ها به فروش می‌رسد تبعات منفی برای سیستم عصبی و سلامت عمومی بدن به همراه ندارند. اما مصرف این دسته از داروها توسط زنان باردار از جمله مواردی است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

«کارل وینر» متخصص بیماری‌های زنان و زایمان در این خصوص می‌گوید: به طور کلی مصرف تمامی مسکن‌ها توسط مادرانی که به تازگی نوزادشان را به دنیا آورده‌اند (منظور از به تازگی طی سه تا چهار روز نخست پس از زایمان است) خطری به همراه ندارد. در این روزها استفاده از مسکن‌ها امری طبیعی است تا بدین ترتیب درد ناشی از زایمان به تدریج از بین برود. البته باید توجه داشت که مصرف این نوع داروها مانند تمامی داروهای دیگر باید بر اساس آنچه که پزشک متخصص تجویز می‌کند صورت گیرد و هرگونه زیاده‌روی و یا ادامه خودسرانه مصرف پس از پایان دوره زمانی توصیه شده از سوی پزشک ممکن است تبعات سنگینی به همراه داشته باشد.

در چند روز نخستی که از به دنیا آمدن نوزاد می‌گذرد او شیر زیادی نمی‎‌خورد و به همین دلیل مصرف داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک متخصص اختلالی در فرآیند شیردهی مادر به نوزاد ایجاد نمی‌کند. اما حتی پس از این دوران اولیه نیز مصرف مسکن‌ها درصورتی که بر اساس تجویز پزشک صورت گیرد برای سلامت مادر و نوزادی که از شیر او تغذیه می‌کند خطری به همراه نخواهد داشت. مخدرهایی نظیر کودئین پس از وارد شدن از طریق شیر مادر به بدن نوزاد، توسط اسید معده او تخریب شده و تقریبا چیزی از آن باقی نمی‌ماند که جذب ساختار بدنی نوزاد شود. مسکن‌هایی همچون ایبوبروفن نیز خطری به همراه ندارند البته تا زمانی که مصرف آنها بر اساس آنچه که پزشک تعیین کرده صورت گیرد.

به خاطر داشته باشید اگر همزمان با مصرف این دسته از داروها و درحالی که نوزاد را از شیر خود تغذیه می‌کنید متوجه تغییراتی در او شدید (مثلا احساس خواب آلودگی غیرطبیعی پیدا کرد) در اولین فرصت با پزشک اطفال تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید تا پزشک بر اساس اطلاعاتی که شما ارایه می‌کنید نکات لازم را برایتان مطرح کند. یادتان باشد در اینگونه موارد هیچگاه خودسرانه تصمیم‌گیری نکنید.

نی نی سایت،