shutterstock_197334059

چرا برخی شخصیت های عجیب و غریب و منحصربفرد از دید عموم دوست داشتنی تر و خواستنی تر هستند و علت این علاقه شدید در افراد مختلف چیست چرا به شخصیت های نابهنجار واکنش بیشتری نشان می دهند

شخصیت بهنجار یا نابهنجار؟ اگر بخواهید شریک آینده زندگی را انتخاب کنید روی کدام گزینه دست می گذارید؟ فکر می کنید زندگی مشترک با افرادی که از نظر اجتماعی شخصیتی بهنجار و قابل قبول دارند بهتر است یا آنها خارج از هنجارها عمل می کنند؟

، به احتمال زیاد انتخاب اغلب افراد در مواجه با این سؤال شخصیت بهنجار است، فردی که قابل پیش بینی باشد و رفتاری خارج از عرف های مرسوم نداشته باشد. با این حال خلاف تصورات ما زندگی با چنین افرادی نمی تواند ضامن خوشبختی و یک رابطه طولانی مدت باشد. آخرین تحقیقات انجام شده در این حوزه با نتایج شگفت آوری همراه بوده است، مطالعاتی که از افزایش احتمال موفقیت در زندگی با افراد نابهنجار خبر می دهد.

بررسی زندگی بیش از هزار زن و مرد دگرجنس گرا حکایت از موفقیت قابل توجه افراد دارای شخصیت نابهنجار در روابط عاطفی دارد.در واقع افرادی که به انواع نابهنجاری های رفتاری دچار هستند و از بیرون به نظر عجیب و حتی ترسناک می آیند روابط عاطفی و زناشویی بهتری از دیگران را تجربه می کنند. به همین دلیل، مردانی که به وسواس فکری و عملی مبتلا هستند در حفظ طولانی مدت رابطه عاطفی موفق تر از دیگران عمل می کنند.در طرف مقابل زنانی که به اختلال روان رنجوری(اختلال نوروتیک) دچار هستند 34 درصد بیش از سایرین رابطه عاطفی و زناشویی موفق و رضایت بخش را تجربه می کنند.

اغراق نیست اگر بگوییم یافته های این تحقیق نوعی انقلاب در علم روان شناختی به حساب می آید؛ افرادی که تا پیش از این صحبت حذف و نادیده گرفتنشان در جامعه مطرح بود حالا به الگوهایی در زندگی مشترک بدل شده اند. گروهی که فارغ از رفتارهای عجیب و غریبشان درک و برداشت عمیق تری از رابطه عاطفی و محبت دارند و بهتر از اکثریت در ظاهر مقبول و بهنجار چالش ها و خواست های شریک زندگی را متوجه می شوند.

منبع دیلی میل