sleep

بهتر است گوشی یا تبلتتان را شب هنگام در حالت خواب قرار دهید تا باعث به وجود آمدن اختلالات خواب در شما نشوند و تاثیری روی خوابیدنتان نداشته باشند و ساعتت بیولوژیگی بدنتان را بهم نزنند

متخصصان انگلیسی بر این باورند که انواع گوشی های هوشمند و تبلت باید مجهز به دکمه حالت خواب ‘bedtime mode’ باشند تا سبب بهبود کیفیت خواب شود.
در این گزارش آمده است که نور آبی صفحه نمایش این تجهیزات، مهمترین عامل جلوگیری از ترشح ماده شیمیایی ملاتونین در بدن است. این ماده شیمیایی ساعت بیولوژیکی بدن را برای خواب تنظیم می کند.
اختلال در ساعت بیولوژی و خواب، در بروز دیابت, چاقی, افسردگی و بیماری های سیستم عصبی ازجمله آلزایمر نقش دارد.
مدیر این پروژه تحقیقاتی با شکایت از اینکه نور آبی مدل های جدید این فناوری ها روز به روز براق تر و روشن تر می شود، به تولید کنندگان هشدار داده که در برابر سلامتی کاربران مسئولیت دارند و باید حالتی را مناسب خواب کاربر در این فناوری ها برنامه ریزی کنند. وی در ادامه از تولید برخی نرم ابزارها خبر داد که طیف نوری سبز – آبی ساطع شده از آنان کاهش یافته است.
در این گزارش آمده است که ‘حالت خواب’ می تواند به طور خودکار با استفاده از نرم افزاری مانند f.lux، نور آبی را فیلتر کند. مدیر این پروژه در ادامه گفته است که مهمترین فاکتور در طراحی این سیستم در تجهیزات هوشمند، خودکار بودن آن است.نتایج این تحقیقات در Frontiers in Public Health منتشر شده است.
ایرنا از هلث