دلمه-مراکشی
این دلمه بسیار خوشمزه است پیشنهاد می کنیم آن را برای یک بار هم که شده امتحان کنید چون هم کم کالری و سالم و هم لذیذ است و انواع طبع ها و ذائقه ها آن را می پسندند و در میهمانی ها و مجالس می توان سفره را با آن تزئین کرد

دلمه مراکشی، غذایی با کالری نسبتا بالا و مناسب برای وعده ناهار است که می‌تواند هرنوع سلیقه غذایی را تامین کند.

برای تهیه این غذا برای ۴ نفر به ۲ فنجان سرخالی برنج قهوه‌ای پخته، ۴ عدد فلفل دلمه‌ای رنگی متوسط، ۴۵۰ گرم گوشت چرخ‌کرده، ۴ حبه سیر رنده‌شده، نصف فنجان مویز، ۲ قاشق چای‌خوری زیره سبز، ۱ قاشق چای‌خوری پودر دارچین، دو و نیم فنجان آب سبزیجات کم‌سدیم، یک‌چهارم فنجان نعنای تازه و ساطوری، ۱ قاشق چای‌خوری شربت پرتقال غلیظ، سه‌چهارم قاشق چای‌خوری نمک و یک‌چهارم قاشق چای‌خوری فلفل نیاز داریم.

برای آماده کردن این غذا ابتدا گوشت چرخ‌کرده، برنج و سیر را ۶ دقیقه تفت بدهید تا رنگ گوشت برگردد. سپس زیره، مویز و دارچین را به آن بیفزایید. ۱ دقیقه به تفت دادن خود ادامه دهید. این مواد را از تابه خارج کنید و نصف فنجان از آب سبزیجات را داخل تابه بریزید. نعنا، نمک، فلفل و شربت پرتقال را به آب سبزیجات بیفزایید. حالا، با مایه گوشتی داخل فلفل‌های دلمه‌ای را کاملا پر کنید. باقی آب سبزیجات را داخل تابه بریزید و فلفل دلمه‌ای‌ها را داخل آن بچینید. ۳ دقیقه در تابه را بگذارید و آن را در فر، مایکروفر یا روی حرارت اجاق گاز قرار دهید. بعد از سرو دلمه‌ها، سس آب سبزیجات و نعنا را هم داخل بشقاب‌ها بکشید. هر وعده از این غذا دارای برچسب ارزش غذایی زیر است:

۴۵۱ کیلوکالری انرژی
۱۲ گرم چربی
۸۷ میلی‌گرم کلسترول
۴۸ گرم کربوهیدرات
۳۶ گرم پروتئین
۸ گرم فیبر
۶۲۹ میلی‌گرم سدیم
۱۴۱۰ میلی‌گرم پتاسیم
۳۳۵ درصد ویتامین A
۵۱ درصد روی
۴۱ درصد پتاسیم
۳۳ درصد آهن
۲۲ درصد منیزیم
۱۷ درصد فولات
۱۰۵ درصد ویتامین A
سلامت نیوز: ناهاری مغذی برای بدغذاها