1046-image-1372305851
بهتر است خانم های باردار از مصرف مسکن در این دوران خودداری کنند چون باعث بروز اختلالات در جنین آن ها خواهد شد ضددرد ها و ضداسپاسم های عضلانی عوارض زیادی هم برای مادر و هم برای جنین دارند و طبق تجویز پزشک باید از این داروها مصرف کنند

دکتر فریبا مس‌چی متخصص زنان و زایمان  درمورد عوارض استفاده از داروهای مسکن در دوران شیردهی و بارداری عنوان کرد: داروهای مسکن که شامل ضد التهاب و ضد اسپاسم می‌باشند‌، از جمله: مفنامیک اسید و پروفن، از طریق کلیه دفع می‌شوند،  و اگر زیاد مصرف شوند، ممکن است عوارضی در کلیه فرد به جای بگذارند.
وی گفت: مصرف داروهای مسکن و ضد اسپاسم در خانم‌های باردار توصیه نمی‌شود. مگر در موارد بسیار جدی که سعی ما بر این است، از داروهای ضد اسپاسم کم خطر همچون «هیوسین» و یا شیاف‌های هورمونی استفاده کنیم.
وی خاطر نشان کرد: در دوران بارداری سعی بر این است منبع پاتوبیولوژی درد را پیدا کرده و به فکر درمان آن باشیم. چرا که این داروها در سه ماه ابتدایی بارداری به دلیل اینکه آناتومی بدن و دستگاه‌های داخل جنین در حال شکل‌گیری است، تاثیراتی را به ویژه بر روی قلب جنین می گذارند.
دکتر مس‌چی، در خصوص مصرف این داروها در دوران بارداری عنوان کرد: پس از زایمان استفاده از داروهای مسکن از محدودیت کمتری برخوردار است و عوارض چندانی ندارد. اما به دلیل اینکه حدود یک درصد از داروی مصرف شده وارد شیر مادر می‌شود، توصیه می‌شود مادران شیرده ،‌این داروها را با مایعات فراوان مصرف نمایند.yjc