is_150416_diabetes_doctor_800x600

آیا می دانستید ناتوانی جنسی می تواند ناشی از بیماری دیابت باشد چون یکی از عوارض امراض قندی آسیب به نیروی جنسی افراد مختلف است چگونه می توان این مشکل را درمان کرد و نظر متخصصین در این زمینه چیست

علیرضا استقامتی ناتوانی جنسی را از عوارض مهم دیابت عنوان و اظهار کرد: در این خصوص آمار معتبری در کشور نداریم؛ چون اکثر بیماران این مشکل را پنهان می کنند؛ اما آمارهای جهانی نشان می دهد بین 10 تا 15 درصد دیابتی ها به ناتوانی جنسی دچار می شوند.
استقامتی درباره آمار عوارض دیگر دیابت در کشور توضیح داد: چون نظام ثبت عوارض دیابت در کشور وجود ندارد، هیچ آ مار دقیقی از عوارض و پیامدهای بیماری دیابت در کشور وجود ندارد و حتی آمار شمار دیابتی های کشور نیز برآوردی و بر اساس فرمول های آماری بدست آمده است.
وی، خاطرنشان کرد: بر همین اساس، برآورد شده است که 4.5 میلیون تن در کشور دیابت دارند و بیش از دو برابر این تعداد، یعنی 9 میلیون تن در مرحله پیش دیابت بسر می برند.

این فوق تخصص غدد، افزود: در مورد عوارض دیابت تحقیقات مختلفی در کشور انجام شده است که به نتایج آن ها استناد می شود؛ به عنوان مثال بر اساس مطالعات انجام شده در کشور، بین 20 تا 30 درصد بیماران مبتلا به دیابت، طی دوران بیماری به مشکلات چشم دچار می شوند.

استقامتی، گفت: در مورد نارسایی کلیه ناشی از دیابت هم آمارهای مختلفی بین 20 تا 80 درصد شیوع این مشکل در گزارش های مختلف دیده می شود و علت این اختلاف آماری این است که دفع پروتئین در برخی تحقیقات به عنوان مشکل کلیه در نظر گرفته می شود و در برخی تحقیقات، نارسایی مزمن کلیه، معیار قرار داده شده است.

فوق تخصص غدد، اضافه کرد: به طور کلی از مجموع تحقیقات مختلف می توان اذعان داشت که حدود یک سوم مبتلایان به دیابت به نارسایی کلیه مبتلا می شوند.
استقامتی، افزود: دیابت یک بیماری مزمن بسیار شایع در ایران و تمام دنیا است که بر اساس برآوردهای مختلف، حداقل بین پنج تا 10 سال از عمر مبتلایان آن، کم می شود.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: جای خالی نظام ثبت دیابت در کشور مشهود است، البته اجرای چنین برنامه ای در کشور کار بسیار سختی است و به راحتی نمی توان همه بیماران را فراخوان داد و از آنان خواست که بیماری خود را برای ثبت در سامانه رسمی اعلام کنند و اهرم فشاری برای این کار وجود ندارد؛ بنابراین به روش های علمی آماری برای برآورد وضعیت دیابت در کشور بسنده می کنیم.