Eczema-In-Children1

 چگونه می توان اگزما را در اطفال درمان کرد و از بروز آن در بدن خردسالان پیشگیری کرد با چه روش هایی می توانیم این عارضه را رفع کنیم و به بهبود زودتر فرزندمان کمک کنیم توصیه پزشکان در این زمینه چیست

بروز لک‌های قرمز و پوسته‌ پوسته‌ها همراه با خارش در تمام نقاط بدن کودک، نشانه اگزماست که 10 درصد کودکان به آن مبتلا می‌شوند.

 علائم اگزما می‌تواند در تمامی نقاط بدن کودک ظاهر شود اما به طور معمول روی گونه‌ها، سر، لایه‌های پوست، پشت زانو، آرنج و گردن مشاهده می‌شود.

اگزما از جمله بیماری‌های التهابی پوست است که یک دلیل خاص برای بروز آن وجود ندارد اما می‌توان با روش‌های متعدد و در عین حال تایید شده‌ای آن را تحت کنترل درآورد.

شبکه خبری فاکس‌نیوز به برخی از روش‌های کنترل عارضه پوستی اگزما در کودکان پرداخته که به شرح زیر است:

– حمام کردن کودک: این باور وجود دارد که استحمام، خود عامل تشدیدکننده اگزماست اما حقیقت آن است که این روش می‌تواند مفید باشد. پاکسازی پوست در از بین بردن باکتری استافیلوکوک نقش دارد چراکه این باکتری می‌تواند شدت اگزما را افزایش دهد. پزشکان با اشاره به این که نمی‌توان در مورد دفعات استحمام کردن کودک مبتلا به اگزما، عدد مشخصی را عنوان کرد یادآور شدند که طول مدت زمان حمام گرفتن نوزاد در هر نوبت نباید بیش از 15 دقیقه طول بکشد.

– مرطوب نگه داشتن پوست: پس از استحمام، پوست خشک‌تر می‌شود و به همین دلیل حداقل دو بار در طول روز باید پوست کودک را با روغن و کرم، مرطوب نگه دارید.

– استفاده از سفیدکننده حمام: ظاهرا این ماده یکی از خطرناک‌ترین مواد شیمیایی در تماس با پوست کودک است اما برای کودکان مبتلا به اگزمای خفیف تا شدید، حمام کردن با مقدار بسیار اندکی از سفیدکننده کاملا رقیق شده می‌تواند باکتری‌ها را کنترل کند.

– استفاده از پروبیوتیک‌ها: بررسی‌ها نشان می‌دهد که مصرف مکمل‌های حاوی پروبیوتیک‌ها در دوران بارداری و اوایل نوزادی می‌تواند از بروز اگزما جلوگیری کند. علاوه براین ترکیب پروبیوتیک‌ها با روغن ماهی به طور کامل اگزما را در نیمی از کودکان از بین می‌برد.

– حذف لبنیات: یکی از دلایل ابتلای کودک به اگزما می‌تواند به ارث بردن باکتری‌های معده مادر باشد. بنابراین حذف لبنیات که معمولا مقصر اصلی به حساب می‌آید از رژیم غذایی مادران شیرده می‌تواند به درمان اگزمای کودک کمک کند.

– مشورت با پزشک: بسته به شدت اگزما در کودک، پزشک متخصص داروها و روش‌های درمانی مختلفی را توصیه می‌کند. همچنین روش درمانی دیگر، پوشاندن کودک در لباس مرطوب است و نیز استفاده از استروئیدهای موضعی می‌تواند تاثیرگذار باشد.

(ایسنا)