habits-that-give-you-acne

دود تنباکو حاوی مواد شیمیایی است که به هر دو افراد سیگاری و غیرسیگاری مضر هستند. تنفس حتی یک دود سیگار کوچک می تواند مضر باشد. بیش از 7000 مواد شیمیایی  در دود سیگار وجود دارد ، حداقل 250  مورد آن مضر  شناخته شده است ب، از جمله سیانید هیدروژن، مونوکسید کربن و آمونیاک است.در میان 250 مواد شیمیایی مضر  در دود سیگار، حداقل 69  تا می تواند باعث سرطان شود.

بعنوان یک حقیقت مهم, سازمان بهداشت جهانی, یا WHO, اعلام کرده است که هر 6 ثانیه در جهان یک نفر بعلت مصرف توتون و تنباکو می میرد. تخمین زده می شود که از هر دو سیگاری یک نفر به علت بیماری های ناشی از دود سیگار می میرد, مثل سرطان, بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD), حمله قلبی, سکته مغزی و سایر بیماری ها.

در حالیکه که اثرات سیگار کشیدن روی هم انباشته می شود, معکوس کردن این اثرات امکان پذیر است. ترک سیگار تا حدود زیادی شانس ابتلا به بیماری های مرتبط به سیگار کشیدن را کاهش می دهد, و می تواند طول عمر را بطرز قابل توجهی افزایش بدهد. بدن شما تقریبا بلافاصله بعد از مصرف آخرین سیگار شروع به درمان خودش می کند, و در روزها, هفته ها, ماه ها و سال های بعد از ترک سیگار این تعمیرات را ادامه خواهد داد.

بعد از اینکه سیگار را ترک می کنید چه اتفاقی می افتد؟

  • 20 دقیقه بلافاصله بعد از ترک آخرین سیگار, فشار خون و ضربان قلب تان شروع به برگشت به حالت عادی می کند و گردش خون به اندام تان را افزایش می دهد، نیاز بدن، خون غنی از اکسیژن.
  • 8 ساعت بعد از ترک آخرین سیگار, مونو اکسید موجود در سیستم بدنتان 100% حذف گردیده است, و با اکسیژنی که سلول هایتان برای عملکرد طبیعی نیاز دارند تعویض می شود.
  • 24 ساعت بعد از ترک آخرین سیگار, خطر ابتلا به حمله قلبی بواسطه عادی شدن ضربان قلب، فشار خون و اکسیژن خون کاهش می یابد.
  • 48 ساعت بعد از ترک آخرین سیگار, پایانه های عصبی که ضعیف و زمین گیر شده بودند دوباره احیا می شوند و حس بویایی و چشایی تان دوباره شروع به برگشتن به حالت اول می کند.
  • بین 2 هفته الی 3 ماه بعد از ترک آخرین سیگار, گردش خونتان همچنان بهبود پیدا می کند و حالا می توانید راحتر نفس بکشید. ریه هایتان در حال حاضر تولید خلط کمتری می کنند و عملکرد ریه ها تان شروع به بهبود می کند. توانایی تان برای شرکت در فعالیت های بدنی بیشتر می شود, و تنگی نفس تان دیگر زیاد معضل بزرگی نیست.
  • بین 1 الی 9 ماه بعد از ترک آخرین سیگار, کاهش قابل توجهی در سرفه کردن فرد سیگاری خواهید دید. احتقان سینوس کاهش می یابد و خستگی و تنگی نفس تان عملا غیر مشهود می شود. ساختارهای پرز مانند کوچک, که داخل حفره ریوی تان قرار دارند یکبار دیگر فعال می شوند, و ریه هایتان در حال حاضر عملکردی به مشابه آنچه قبل از سیگار کشیدن داشتید دارند.
  • 1 سال بعد از ترک آخرین سیگار, خطر ابتلا به حمله قلبی تان کمتر از نصف یک فردی که مرتب سیگار می کشد است.
  • بین 5 الی 15 سال بعد از ترک آخرین سیگار, شما در معرض خطر ابتلا به سکته مغزی کمتری نسبت به سایر سیگاری ها هستید.
  • 10 سال بعد از ترک آخرین سیگار, خطر ابتلا به سرطان ریه تان بطرز قابل توجهی کاهش یافته است. بعلاوه, ریسک گسترش سرطان های دیگر, مانند دهان، گلو، مری، مثانه، کلیه و لوزالمعده، کاهش قابل توجهی می یابد. گرچه هیچ سیگاری در طی این 10 سال نکشیدید, هنوز هم در خطر توسعه سرطان ریه نسبت به کسی که در طول عمرش هیچ سیگاری نکشیده است می باشید, اما احتمال این خطر بطرز قابل توجهی کاهش یافته است.

چرا ترک سیگار اینقدر سخت است؟

پس, با تمام اثرات منفی بهداشتی که در مورد سیگار کشیدن همه می دانند, چرا مردم به سیگار کشیدنشان ادامه می دهند؟

در یک کلمه: نیکوتین.

نیکوتین ماده فعال موجود در تنباکو است, و باعث ایجاد عادت سیگار کشیدن در وهله اول می شود. این یک ترکیب آلی شناخته شده به عنوان یک alkaloid است و می توان آنرا در برگ چندین گونه از گیاهان یافت, گرچه منبع اصلی آن تنباکو است. همچنین می توان در nightshade, یا Solanaceae, خانواده ای از گیاهان یافت, شامل گوجه فرنگی، سیب زمینی، بادنجان (بادمجان) و فلفل. در حالیکه نیکوتین بخودی خود سرطان زا نمی باشد, اما به تحریک فعالیت برای مرگ سلولی کمک می کند, فرآیند شناخته شده ای که بروی توانایی بدنتان برای از بین بردن سلول های سرطانی بالقوه دخالت می کند.

وقتیکه یک فرد سیگاری سعی می کند مصرف سیگارش را قطع کند و یا کاهش بدهد, ممانعتی را تجربه می کند, فرآیندی ناخوشایند که در آن مغز باعث بروز برخی از علائم می شود که برای تحریک به مصرف نیکوتین طراحی شده است. برای اکثر سیگاری ها, ترک سیگار اختیاری نیست. روند خروج از این حالت بسیار ناخوشایند و غلبه کردن بر آن بسیار سخت است. بهر حال استفاده از درمان های جایگزین نیکوتین که باعث صرفنظر کردن از نیکوتین می شوند نشان داده شده است که جایگزین موفقی است و به بسیاری از مردم کمک کرده است که سیگار را برای همیشه ترک کنند.

منبع-http://genie.ir