757587

این رژیم غذایی یکی از بهترین رژیم هایی است که مردم در اروپا میگیرند و با آن سلامتی شان را حفظ می کنند و الگوی غذایی شان را با استفاده از آن برنامه ریزی می کنند پیشنهاد می کنیم از این رژیم سالم بیشتر بدانید

رژیم غذایی نوردیک شامل مجموعه‌ای از غذاهای سنتی مخصوص کشورهای دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ، و سوئد است و طرفداران آن ادعا می‌کنند که بهترین رژیم برای داشتن فشار خون پایین و کاهش وزن محسوب می‌شود.

مواد مغذی اصلی در این رژیم شامل غلات سبوس دار مانند جو، انواع توت‌ها، و دیگر میوه‌ها و سبزیجات به ویژه کلم، سیب زمینی و هویج است. ماهی‌های چرب و حبوباتی مانند نخود و لوبیا در رژیم نوردیک سهم اساسی دارند. گوشت پرندگان، تخم مرغ‌های محلی، پنیر و ماست در حد اعتدال مصرف می‌شود.

گوشت قرمز و چربی‌های حیوانی به ندرت مصرف می‌گردد. نوشابه‌های حاوی شیرین کننده، قندهای افزودنی، گوشت‌های فرآوری شده، مکمل‌های غذایی و غذاهای تصفیه شده و فست فودها در این رژیم حذف شده‌اند.

رژیم غذایی شمال اروپا یک الگوی غذایی بسیار سالم است که بسیاری از عناصر رژیم غذایی مدیترانه‌ای را در خود دارد. هر دو رژیم تاکید بر پیشگیری از بیماری‌های قلبی دارند و غذاهای گیاهی از قبیل مقدار متوسط ماهی، تخم مرغ، مقدار کمی لبنیات به غیر از غذاهای پردازش شده، شیرینی و گوشت را شامل می‌شوند.

تنها یک تفاوت وجود دارد و آنهم این که رژیم غذایی مدیترانه‌ای شامل روغن زیتون است و رژیم غذایی نوردیک شامل روغن کلزا (یا کانولا).

Harvard health