human-body

می خواهیم به برخی از مهمترین و مفیدترین دانستنی ها درباره بدن انسان اشاره کنیم و سعی کنیم به شما درمورد بدنتان اطلاعات مفیدی دهیم این سوالات ممکن است برای شما نیز پیش بیایند با ما در ادامه مطلب همراه باشید

آیا می‌دانید چرا گاهی در دست و پایمان احساس سوزن سوزن شدن می‌کنیم؟ برخلاف تصور عموم که علت آن را، تحمل وزن اضافه روی قسمتی از بدن و قطع جریان گردش خون می‌دانند، علت این امر نشستن نادرست است که باعث درگیر شدن اعصاب می‌شود.از این قبیل دانستنی های جالب ، موارد زیادی وجود دارد که با هم مرور می کنیم .

در این مطلب پاسخ برخی سوال‌های مربوط به بدن آورده‌ایم.

‏- گریه کردن پس از آسیب دیدن؛ راهی برای رها شدن هورمون‌های استرس است که هنگام درد تجمع پیدا می‌کند.

-چرا هنگام احساس درد گریه می‌کنم؟
گریه در واکنش به احساس منفی یا درد به علت ارتباط مجرای اشک‌آور و قسمتی از مغز است که به عاطفه مربوط است. مغز، جاری شدن اشک را راهی برای کاهش هورمون‌های استرس انتخاب می‌کند. اشک حاوی آندروفین (مسکن طبیعی) است.

-چرا کوچک کردن چشم باعث دید بهتر اشیا می‌شود؟
کوچک کردن چشم میزان نوری را که وارد چشم می‌شود کاهش می‌دهد و در واقع نوری که وارد چشم می‌شود نسبتاً در یک مسیر قرار می‌گیرد و به اشعه اجازه می‌دهد تا از محل نزدیک‌تر به مرکز عدسی عبور کند.

-چرا هنگام وارد کردن انگشت در حلق، احساس تهوع ایجاد می‌شود؟
زمان ورود یک شیء خارجی، بدن برای دفع آن تلاش می‌کند. اعصاب اطراف لوزه‌ها و پشت زبان بسیار حساس است و در واقع مانع از پایین رفتن شیء خارجی می‌شود. هنگامی که اعصاب تشخیص می‌دهد که شیء نامناسبی در انتهای حلق قرار گرفته، فرد دچار حالت تهوع می‌شود.

-چرا قلب در سمت چپ قرار دارد؟
همانند بسیاری از اعضای بدن، قلب در مرکز بدن قرار ندارد بلکه کمی به سمت چپ سینه متمایل است. علت آن تقارن نداشتن قلب در مراحل رشد و تکامل است. به گفته متخصصان با پیچیده‌تر شدن سیستم گوارشی، گردش خون و اعصاب، بدن انسان راهی برای گنجاندن همه اعضا در بدن پیدا می‌کند و قرار گرفتن تمام اعضا در میانه بدن، استفاده نادرست از فضاست که به علت قرینه نبودن بعضی از اعضا عملاً امکان‌پذیر نیست.

-چرا موهای گیجگاه زودتر سفید می‌شود؟
هنگام شکل‌گیری و رشد جنین سلول‌ها رنگ دانه تولید می‌کند که در قسمت‌های مختلف از بدن کاشته می‌شود. امکان دارد که پیاز مو در برخی از قسمت‌ها مانند گیجگاه رنگ دانه کمتری دریافت کرده باشد. به همین دلیل این قسمت از مو سریع‌تر رنگ خود را از دست می‌دهد.

-چرا زمانی که مریض هستم، لرزم می‌گیرد؟
به طور معمول، لرز را با احساس سرما ارتباط می‌دهند اما علت دیگری نیز وجود دارد که واکنش بدن در مقابله با عفونت‌ها را نشان می‌دهد. دمای طبیعی و ثابت بدن ۳۷‌درجه سانتی‌گراد است که از طریق هیپوتالاموس تنظیم می‌شود. هنگام بیماری و واکنش سیستم ایمنی به میکروب‌ها، از طریق هیپوتالاموس، دمای بدن بالا می‌رود که ما آن را به عنوان تب می‌شناسیم. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد دمای بالای بدن فضای مناسب و مطلوبی برای میکروب‌ها نیست بنابراین بدن برای کند کردن رشد میکروب‌ها از گرما استفاده می‌کند. تحلیل دیگر این است که سیستم ایمنی بدن در دمای بالاتر بهتر عمل می‌کند. در این شرایط با پیام‌رسانی مغز، همه سلول‌ها سخت‌تر کار می‌کنند تا حرارت تولید شود و سلول‌های عضلانی سریع‌تر منقبض شود، این حرکت سریع عضله است که ما به عنوان لرز حس می‌کنیم.

-چرا می‌توان تنها با یک چشم چشمک زد؟
با کمی تمرین می‌توانید همزمان با دو چشم چشمک بزنید. گاهی افراد به علت آسیب یا بیماری دچار مشکل می‌شوند و قادر به چشمک زدن نیستند. عضله‌ای که پلک‌های چشم را می‌بندد به طور مستقل عمل می‌کند. اگر می‌توانید هر دو چشم را ببندید، می‌توانید چشم‌ها را طوری تمرین دهید که با هر ۲ چشم چشمک بزنید. اما خیلی از افراد فقط می‌توانند با یک چشم چشمک بزنند.

منبع:«MSN»

روزنامه خراسان