diet-695723_1280-1

برخی باورها و عقاید نادرست درمورد رژیم های غذایی وجود دارد که می خواهیم در این مطلب به تک تک آن ها بپردازیم برخی مواد خوراکی از نظر مردم چاق کننده هستند و موجب اضافه وزن می شوند در صورتی که آن ها اشتباه فکر می کنند

در مسئله رژیم‌های غذایی همیشه افسانه‌های مطرح می‌شود که در مطلب مذکور راست و دروغ این باورها بررسی شده است، مثلاً اینکه آیا ماکارونی چاق‌کننده است؟ آیا هر چه بیشتر ویتامین به بدن برسد باز هم کم است؟ در حالیکه تحقیقات نشان‌می‌دهند که افسانه‌های ناصحیح بسیاری درباره رژیم‌های غذایی وجود دارد.

افسانه اول/ماکارونی چاق کننده است؟

نخستین افسانه این است که ماکارونی سبب چاقی می‌شود. تنها در صورتی این افسانه صحیح خواهد بود که در خوردن ماکارونی، چون خوراک‌های دیگر، زیاده‌روی شود. آنچه چاق‌کننده است سُس‌ها یا لایه‌های پنیر همراه ماکارونی است که کالری بسیاری دارند.

افسانه دوم/تصور اشتباه درباره سالاد سبزی

افسانه دوم می‌گوید: سالاد سبزی حاوی مقدار زیادی ویتامین است.این تصور اشتباه است، زیرا مثلاً یک برگ کاهو از 95 درصد آب تشکیل شده است و مواد مغذی فراوانی در آن یافت نمی‌شود.

افسانه سوم/باوری درباره رفع اسهال

افسانه سوم در ارتباط است با برطرف شدن اسهال از طریق نوشیدن کوکاکولا. قند و کافئین موجود در کولا حتی به افزایش اسهال می‌انجامند. این “داروی خانگی” نامناسب را باید به‌خصوص در ارتباط با کودکان کنار گداشت.

افسانه چهارم/اثر خطرناک گریپ فروت

گریپ فروت با داروهای مختلف سازگاری ندارد. این امر صحیح است. مواد تشکیل دهنده در گریپ فروت سبب می‌شوند دفع برخی داروها با تاخیر بسیاری انجام شوند. در چنین شرایطی سطح دارو در خون بیش از حد لازم افزایش می‌یابد و می‌تواند به عوارض جانبی خطرناکی منجر شود.

افسانه پنجم/تصور اشتباه درباره مواد بدون قند

افسانه پنجم می‌گوید: مواد بدون قند کالری ندارند. این امر اشتباه است، زیرا جایگزین‌های قندی نیز دارای کالری هستند. یک بسته 15 گرمی شامل 10 آدامس بدون قند حدود 22 کیلو کالری دارد. یک بسته 15 گرمی شامل 10 آدامس به همراه قند اما بیش از دو برابر، حدود 45 کیلوکالری دارد.

افسانه ششم/باور اشتباه درباره مواد کم‌چرب

مواد کم‌چرب، کم‌کالری هستند. این تصور نیز نادرست است، زیرا بسیاری از مواد کم چرب دارای قند بسیار یا دیگر کربوهیدرات‌ها هستند. این مواد در بعضی موارد حتی بیشتر از مواد چرب کالری دارند.

افسانه هفتم/ویتامین C در فلفل و جعفری بیشتر از پرتقال

مرکبات حاوی ویتامین C بسیاری هستند. این ادعا اشتباه است. البته درست است که پرت قال و لیمو دارای ویتامین C هستند، اما میزان ویتامین C در فلفل و جعفری بسیار بیشتر از این میوه‌ها است.

افسانه هشتم/آیا واقعاً نمک فشار خون را افزایش می‌دهد

نمک فشار خون را افزایش می‌دهد. این ادعا تنها تا حدودی درست است. در هر سه موردِ افزایش فشار خون، یک مورد در مورد کسانی بوده که نمک بیش از اندازه در مواد خوراکی‌شان وجود داشته است. مسلم این امر آن است که بیماران فشار خونی با نخوردن نمک این فاکتور احتمالی بالا بردن فشار خون را حذف می‌کنند.

افسانه نهم/ادعایی اشتباه درباره اسفناج

اسفناج را نباید دوباره گرم کرد. این ادعایی اشتباه است. گرچه اسفناج حاوی نیترات است که به مواد مضری تبدیل می‌شود، اما اگر اسفناج پس از آماده‌سازی در یخچال قرار گیرد و یک روز بعد استفاده شود، هیچ اشکالی به‌وجود نمی‌آورد. البته گفته می‌شود نوزادان و کودکان بهتر است از اسفناج مانده استفاده نکنند.

افسانه دهم/باوری نادرست درباره تغذیه زنان باردار

زنان باردار باید به اندازه دو نفر غذا بخورند. این ادعا نیز اشتباه است. نیاز به انرژی در یک زن باردار در چهار ماهگی کمی بیشتر از یک زن غیر حامله یعنی حدود 250 کیلوکالری بیشتر، در روز است. 250 کیلوکالری حدود یک لقمه نان و پنیر است.

افسانه یازدهم/آهن اسفناج به هیچ‌وجه زیاد نیست

افسانه یازدهم می‌گوید اسفناج باعث قدرت می‌شود، زیرا آهن فراوانی دارد. باید گفت که آهن اسفناج به هیچ‌وجه زیاد نیست و بدن انسان می‌تواند آهن مورد نیاز خود را خیلی بهتر از منابع حیوانی تا منابع گیاهی به دست آورد؛ منابعی چون محصولات گوشتی.

افسانه دوازدهم/عوارض ویتامین‌ها

هرچه بیشتر ویتامین به بدن انسان برسد بهتر است. این ادعا اشتباه است، زیرا دریافت بیش از حد ویتامین‌هایی چون B6 ، A D یا E از طریق مکمل‌های غذایی می‌توانند برخی عوارض جانبی ناخواسته برای بدن بوجود آورند.

افسانه سیزدهم/شب غذا خوردن چاق نمی‌کند

افرادی که شب غذا می‌خورند چاق می‌شوند. این ادعا نیز اشتباه است. موضوع اصلی زمان غذاخوردن نیست، بلکه میزان انرژی‌ای است که به بدن می‌رسد. کسی که کالری بیش از حد مصرف، به بدن خود می‌رساند، چاق می‌شود، چه صبح، چه نیمروز یا شب.

افسانه چهاردهم/الکل سبب خواب راحت نمی‌شود

مصرف نوشیدنی‌های الکلی سبب خواب راحت می‌شود. این تصوری اشتباه است. اگرچه یک لیوان آبجو یا یک گیلاس شراب کمی خواب‌آور هستند، اما با خوردن مشروبات الکلی کیفیت خواب بدتر می‌شود.

افسانه پانزدهم/باوری نادرست درباره گرم کردن قارچ

اشتباه است که می‌گویند خوراک‌های قارچی را نباید دوباره گرم کرد. اگر خوراک‌های قارچی به سرعت سرد شوند، می‌توان آنها را بدون نگرانی گرم و صرف کرد. البته باید آنها را قبل از خوردن خوب گرم کرد.تسنیم