leizik

عمل لیزیک از سری عمل های سرپایی و بسیار ساده است و به کمک قطره بی حسی و عمل جراحی با لیزر که در حدود 5 دقیقه برای عمل هر چشم زمان کافیست. این عمل برای افراد زیر 18 سال انجام نمی گیرد و فقط کسانی میتوانند عمل لیزیک انجام دهند که طی 6 ماه گذشته شماره چشم آنها تغییری نکرده باشد.

عمل لیزیک برای تمام افراد بالای 18 سال که طی 6 ماه شماره عینک آنها ثابت مانده باشد و در افراد با نزدیک بینی 1 تا 10 دیوپتر یا آستیگماتیسم کمتر از 4 دیوپتر و همچنین افرادی که دوربینی 1 تا 6 دیوپتر دارند قابل انجام است. اما بعضی از بیماران که بیماریهایی مانند قوز قرنیه، کدورت قرنیه دارند هرگز نباید این عمل را انجام دهند. همچنین افراد دارای بیماریهایی مانند خشکی چشم، آب مروارید، آب سیاه، بیماری های شبکیه و یا در افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده و بیماریهای رماتیسمی، زنان باردار و شیرده از انجام این عمل منع می شوند.
افرادی که از لنز تماسی نرم استفاده می‌کنند دقت داشته باشند که حداقل یک هفته قبل از انجام معاینات از لنز خود استفاده نکنند و برای کسانی هم که از لنز تماسی سخت استفاده می‌کنند، این زمان به مدت 3 هفته قبل از معاینه یا عمل لیزر افزایش پیدا می‌کند.

در عمل جراحی لیزیک از قطره بی‌حسی استفاده می‌شود و هیچگونه تزریقی انجام نمی‌گیرد.

مواردی که بعد از عمل باید رعایت شود عبارتند از:

1- خارش و مالیدن چشم‌ها به خصوص در چند روز اول.

2- پرهیز از شستشوی سر و صورت تا 24 ساعت.

3- آرایش نكردن چشم‌ها تا یک هفته.

4- اجتناب از شنا در استخر و دریا تا یک ماه.

تماشای تلویزیون، مطالعه و کار با کامپیوتر مشکلی ندارد فقط  در چند روز اول ممکن است بیماران دچار خستگی چشم شوند که البته ضرری برای چشم ندارد.

عوارض عمل لیزیک عبارتند از: اصلاح بیش از حد، دیدن هاله، ناراحتی در نگاه كردن به چراغ‌ در شب، وجود مشکل دید به هنگام رانندگی در شب و سختی مطالعه از عوارض بعد از عمل لیزیک هستند که در هفته‌های اول بعد از عمل وجود دارند و پس از گذشت چند هفته برطرف می‌شوند. از دیگر عوارض این عمل، عفونت قرنیه است که بسیار نادر بوده و ممکن است از هر 4000 نفر که تحت جراحی قرار می‌گیرند، یک نفر دچار عفونت قرنیه شود که اغلب با دارو بهبود می‌یابد.
حدود دو درصد احتمال پیشرفت نزدیک بینی وجود دارد که این شرایط  پس از 3 تا 6 ماه می‌تواند، مقداری پیشرفت کرده و یا اصلاح نشود كه در این صورت می‌توان آن را مجدداً با لیزر اصلاح کرد.

برای اخذ مشاوره درخصوص عمل لیزیک می توانید با مطب تماس بگیرید.