08c688e3f7cf00cf5d2908e38477430f

مشکلات مفصلی با چه عواملی در بدن پدید می آیند انواع روماتیسم مفصلی را می شناسید؟این عارضه چگونه در بدن بیماران بروز می کند و چه راههای درمانی برای آن وجود دارد می خواهیم اطلاعات کامل و جامعی در این زمینه در اختیارتان قرار دهیم

روماتیسم مفصلی یا Rheumatoid arthritis یک بیماری است که موجب التهاب مفاصل ، درد و تورم مفاصل بدن می شود. روماتیسم مفصلی معمولا مزمن بوده و در دراز مدت می تواند موجب تخریب مفصل شود. از هر صد نفر یک نفر در طول عمرش به نوعی به بیماری روماتیسم مفصلی مبتلا می شود. روماتیسم مفصلی در زنان سه برابر شایع تر از مردان است.

علائم روماتیسم مفصلی
بیماری شروع آهسته یا ناگهانی دارد و با علائم درد، تورم، گرمی، محدودیت حرکت و خشکی صبحگاهی مفاصل همراه است. درد مفاصل با استراحت و بی‌حرکتی تشدید شده و به مرور زمان در طی روز و با کار کردن و فعالیت آرام تسکین پیدا می‌کند.

التهاب مفصل به مرور زمان باعث تخریب غضروف مفصلی و ساییدگی استخوان و به دنبال آن تغییر شکل مفصل می‌شود. مهمترین علائم روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید درد و خشکی صبحگاهی مفاصل بدن بخصوص دست همراه با احساس ضعف و خستگی است که بصورت تدریج در عرض چند هفته تا چند ماه ایجاد شده و شدت می یابند.

علائم روماتیسم مفصلی به سه دسته تقسیم می شوند :

  1. علائم عمومی
  2. علائم مفصلی
  3. علائم غیر مفصلی

علائم عمومی روماتیسم مفصلی
در 70 درصد موارد شروع روماتیسم مفصلی با علائم عمومی مانند ضعف، کاهش اشتها، درد مبهم عضلات و احساس خستگی است. بیمار ممکن است ماهها قبل از اینکه دچار درد و تورم مفصل شود این علائم را داشته باشد.

علائم مفصلی روماتیسم مفصلی
در 30 درصد موارد شروع روماتیسم مفصلی با علائم مفصلی است که عبارتند از:
روماتیسم مفصلی و درد مفصل که با حرکت آن یا فشار بر آن بیشتر می شود.
روماتیسم مفصلی و تورم مفصل
در مواردی که مفاصل اندام تحتانی درگیر می شوند بیمار مبتلا به روماتیسم مفصلی در حین راه رفتن دچار لنگش می شود.احساس خشکی مفصل که در صبح بیشتر است و بعد از گذشت چند ساعت بهتر می شود.
روماتیسم مفصلی و قرینه بودن مفاصل درگیر

علائم غیر مفصلی روماتیسم مفصلی
این علائم در 40 درصد از بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی  وجود دارد و بیشتر در بیمارانی دیده می شود که Rheumatoid factor در آزمایش خون آن ها بالا است. مهمترین این علائم عبارتند از

برجستگی های بدون درد زیر پوست که به آن ها ندول های روماتیسمی Rheumatoid nodules می گویند و در یک چهارم بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی  وجود دارد. این برجستگی ها بیشتر در اطراف مفاصل و نقاطی که در حال فشارند دیده می شوند مانند پشت ساعد و آرنج و پشت سر. این برجستگی ها گاهی اوقات آسیب دیده و عفونی می شوند.

درگیر شدن بافت ریه و پرده های اطراف آن که می تواند موجب تنگی نفس شود.درگیر شدن و آسیب چشم در یک درصد از بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی ایجاد می شود. سفیدی چشم ملتهب و قرمز شده و چشم خشک می شود.

روماتیسم مفصلی و التهاب در اطراف تاندون ها
روماتیسم مفصلی و کم خونی
روماتیسم مفصلی و تب