things-you-must-know-about-IUDS

چرخه قاعدگی مجموعه ای از تغییرات بدن زن  از طریق آماده شدن برای بارداری است.دختران معمولا شروع به داشتن دوره های قاعدگی در سنین بین 11 و 14 سال هستند.تغییر در سطح هورمون ها می تواند چرخه و یا باروری شما تاثیر گذارد.چیزهای دیگر می تواند چرخه  را تغییر دهد که عبارتند از قرصهای جلوگیری از بارداری ، چربی کم بدن ، از دست دادن مقدار زیادی از وزن یا اضافه وزن . استرس یا ورزش خیلی سخت نیز می تواند چرخه را  تغییر دهد. بارداری شایع ترین علت تغییرات قاعدگی است

این علایم ممکن است آنقدر شدید باشند که باعث اختلال در روابط شخصی و انجام مسوولیت‌های روزانه شوند. این نشانگان ممکن است دامنه گسترده‌ای از علایم جسمی، روانی و رفتاری ایجاد کند که از زنی تا زنی دیگر و از یک چرخه قاعدگی تا چرخه‌ای دیگر متفاوت است.

شدت علایم هم ممکن است متغیر باشد. شایع‌ترین علایم جسمی، تجمع مایع در بدن (ورم کردن)، حساسیت پستان و افزایش وزن است. شایع‌ترین علایم رفتاری و روانی نیز افسردگی، تحریک‌‍‌پذیری و نوسان خلق هستند.

درمان قطعی برای این نشانگان وجود ندارد اما علایم بیماران معمولا با ورزش منظم، رژیم غذایی سالم، کاهش مصرف نوشیدنی‌های کافیین‌دار و کاهش استرس بهتر می‌شود. داروهای ضدالتهابی غیراستروییدی (مانند ایبوپروفن) نیز ممکن است به برطرف‌شدن برخی علایم کمک کنند.

خـون‌ریـزی طبیـعـی و غیرطبیـعـی‌:
خون‌ریزی طبیعی قاعدگی ممکن است بین 2 تا 7 روز به طول بینجامد اما به طور میانگین مدت خون‌ریزی قاعدگی 3 تا 5 روز است. اگر خون‌ریزی قاعدگی بیش از 7 روز به طول بینجامد یا به طور مکرر با فواصل زمانی کمتر از 21 روز تکرار شود، غیرطبیعی محسوب می‌شود.

بسیاری از زنان ممکن است گهگاهی در خون قاعدگی‌شان، لخته‌های کوچکی داشته باشند. این لخته‌ها ممکن است به رنگ قرمز روشن یا تیره باشند. وجود لخته‌های متعدد ممکن است خون قاعدگی را غلیظ‌‌تر از حد معمول ‌کند.

اگر مقدار زیادی خون لخته‌شده دارید یا لخته‌هایی دارید که بزرگ‌تر از یک‌چهارم لکه خون هستند، باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

گاهی هنگامی كه به پایان دوره خون‌ریزی نزدیک می‌شوید،‌ خون قاعدگی شما به رنگ قهوه‌ای تیره یا تقریبا سیاه در‌می‌آید. این تغییر رنگ طبیعی است و هنگامی رخ می‌دهد که خون مدتی در رحم مانده و به سرعت از بدن خارج نشده باشد.

حجم خون قاعدگی از زنی به زن دیگر متفاوت است و مشکل است میزان کمی دقیقی برای خون‌ریزی غیرطبیعی بیان کرد. اما اغلب زنان با توجه به سوابق‌شان می‌دانند که چه مقدار خون‌ریزی در آنها بیش از حد معمول است. برای مثال هنگامی که تعداد نوار بهداشتی یا تامپون‌های لازم بیش از حد زیاد می‌شود یا خون به لباس یا تخت‌خواب نشت می‌‌‌کند.

به‌طور دقیق‌تر در طول یک دوره قاعدگی طبیعی به‌طور میانگین 2 تا 3 قاشق چایخوری (30 تا 40 سی‌سی) خون در طول 5 روز از بدن خارج می‌شود اما خون‌ریزی ممکن است 7 روز هم طول بکشد. خون‌ریزی بیش از 5 تا 6 قاشق چایخوری (حدود 80 سی‌‌سی) یا بیشتر ممکن است غیرطبیعی باشد.اگر به‌طور گهگاهی و گذرا خو‌ن‌ریزی قاعدگی‌تان بیش از حد معمول است، لازم نیست نگران باشید. اما افزایش قابل‌توجه خون‌ریزی قاعدگی یا خون‌ریزی در فاصله زمانی میان قاعدگی ماهانه (خون‌ریزی در میانه ماه) به‌طور متوالی ممکن است غیرطبیعی باشد، به جز اینکه ممکن است فعالیت‌های روزانه شما را هم مختل کند.

منبع-http://www.seemorgh.com