856868
خانم هایی که در سنین بالا قصد بچه دارشدن دارند بهتر است خود ار از لحاظ سلامت قبل از بارداری چکاپ کنند و در صورت وجود هر گونه بیماری با پزشک خود مشورت کنند تا مشکلی برای فرزند آن ها پیش نیاید

فریبا مس‌چی، متخصص زنان با اشاره به نکاتی که در بارداری‌های پس از سن 40 سالگی باید مورد توجه قرار گیرد گفت: بهترین سن برای بارداری بین 20 الی 25 سالگی است و در صورتی که بارداری بنا به دلایلی به تأخیر بیفتند و پس از سن 40 سالگی اقدام به بارداری نمایند باید برخی نکات را مورد توجه قرار دهند.
وی افزود: در صورت اقدام به بارداری در سنین بالا باید قبل از بارداری یکسری از آزمایشات موردنیاز انجام گیرد و در صورت وجود بیماری‌های نظیر دیابت، کم کاری تیروئید، بیماری‌های قلبی عروقی، فشارخون و یا وجود پیش زمینه‌های ژنتیکی بیماری در فرد باید اقدامات و پیشگیری‌های لازم صورت گیرد.
دکتر مس‌چی ادامه داد: باید این افراد در تغذیه خود نیز توجه بسیار داشته و از مصرف کنسرو، سوسیس و کالباس و مواد افزودنی خودداری نمایند و در صورت پیش زمینه ژنتیکی بیماری دیابت از مصرف قند خالص خودداری نمایند و بیشتر از قند خرما و کشمش و… و در مقدار کم استفاده نمایند.
این پزشک متخصص در رابطه با اهمیت اسیدفولیک در سلامتی جنین گفت: باید 2 الی 3 ماه قبل از بارداری روزانه یک قرص 5 میلی گرم اسیدفولیک مصرف شود چرا که اسید فولیک پیش ساز DNA می‌باشد و هرچه اسیدفولیک به اندازه کافی در بدن باشد باعث تولد نوزاد  سالم‌تری می‌شود.
دکتر مس‌چی در پایان خاطرنشان کرد: باید این افراد به وزن خود نیز توجه نمایند و دقت داشته باشند که شاخص توده بدنی زیر 26 الی 30 باشد و البته کمتر از 17 نیز نباشد تا بارداری فوق و نوزادی سالم‌تر داشته باشند.
باشگاه خبرنگاران جوان