565ff1eda00c2

در مورد سرطان سینه چه میزان اطلاع دارید مبتلاشدن به این عارضه چه پیامدهایی به همراه دارد علل اصلی این عارضه از کجا می آیند چگونه می توانیم خود را از این عارضه دور کنیم و مانع مبتلاشدن به این نوع سرطان شویم

سرطان سینه ترسناک‌ترین سرطان زنانه است و تحت تأثیر شیوه‌های زندگی مانند رژیم غذایی، ورزش و … خطر ابتلا به آن کاهش یا افزایش می‌یابد.

کارگروه خدمات پیشگیری از بیماری‌ها در ایالات متحده توصیه می‌کند که زنان در سنین 50 تا 74 سال باید هر دو سال یکبار تحت معاینات ماموگرافی قرار بگیرند. هرچند نظر برخی متخصصان شروع این چک آپ ها از سنین 40 سالگی به بعد است.

معاینه سینه‌ها توسط خود زنان بعد از اتمام دوره قاعدگی و هر ماه دو بار، در سنین زیر 40 سال، توصیه می‌شود.

شایع‌ترین علامت سرطان سینه، توده بدون درد است و سایر علائم می‌تواند شامل تورم، سوزش پوست، درد نوک سینه و ضخیم شدن نوک سینه باشد.

بیشتر زنان مبتلا به سرطان سینه، هیچ گونه سابقه خانوادگی ندارند. با این حال چاق بودن، داشتن سابقه خانوادگی، شروع قاعدگی قبل از سن 12 سالگی، باردار شدن بعد از سن 30 سالگی، هرگز باردار نشدن، شروع یائسگی در سنین بالا، هورمون درمانی و نوشیدن الکل از عوامل خطر ابتلا به این سرطان هستند.

آزمایش ژنتیک برای تشخیص این بیماری برای زنان مناسب است ولی نه برای همه آنها.

هیچ راه ثابتی برای پیشگیری از سرطان سینه وجود ندارد اما در پیش گرفتن شیوه زندگی سالم، یک رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات حاوی آنتی اکسیدان ها، ورزش، عدم مصرف الکل و استعمال سیگار، و حفظ وزن سالم در پیشگیری از سرطان سینه موثرند.

everydayhealth