376px-Obesity-waist_circumference.svg

چاقی  یعنی  چربی خیلی  زیاد بدن که سلامت ر ابه خطرمی اندازد. داشتن چربی بدن بیش از حد می تواند منجر به دیابت نوع 2، بیماری های قلبی، فشار خون بالا، ورم مفاصل، آپنه خواب، و سکته مغزی شود.BMI ترکیبی از قد و وزن است. در صورتی که BMI  بیشتر از 30 باشد، وزن اضافی یا چاقی بوجود می آید که برای سلامتی  خطرناک است. در زنان، اندازه دور کمر از 88 سانتی متر بالاتر شانس ابتلا به بیماری را افزایش می دهد. در مردان، اندازه دور کمر از101 سانتی متر بیشتر باشد ابتلا به بیماریها زیاد استعلت چاقی دریافت انرژی بیش از حد نیاز است و اگر انرژی حاصل توسط فعالیت های ورزشی از دست برود، چاقی نیز از بین می رود.
بهتر است افراد به جای كم خوردن، صحیح خوردن را آموزش ببینند و افراد نیاز به سه وعده غذایی (صبحانه، ناهار و شام) و دو میان وعده (بین صبحانه و ناهار و بین ناهار و شام) دارند. لازم نیست این وعده ها حذف شود بلكه باید در این وعده ها از مواد غذایی مناسب استفاده شود تا همان طور كه مواد مغذی مورد نیاز مثل پروتئین و ویتامین ها به بدن می رسد، بدن بیش از حد انرژی دریافت نكند.
از دو جنبه می توان سالم بودن مواد غذایی را مورد بررسی قرار داد، مواد غذایی باید به دور از میكروب و آلودگی ها بوده و اگر به صورت بسته بندی هستند مانند كیك و شیر باید در هنگام خرید به پروانه ساخت، تاریخ تولید و انقضا آن ها توجه كرد و اگر بسته بندی نیست مثل میوه و سبزی باید توجه كنند كه ضد عفونی شده باشند.
افراد حتماً باید از گروه سبزیجات استفاده كنند و شیر و لبنیات مثل كره ماست و پنیر را در برنامه غذایی خود قرار دهند.
انجام فعالیت بدنی و ورزش هایی مثل دویدن، دوچرخه سواری، شنا و همچنین خوردن غذاها به اندازه كافی، باعث می شود كه افراد همیشه سالم و تندرست باشند.
به خوردن بیش از حد غذا در یك وعده غذایی و یا در طول یك روز، پرخوری گفته می شود. بعضی اوقات كودكان به دلیل استرسی كه دارند بیشتر از نیاز بدنشان غذا خورده و خودشان متوجه این موضوع نمی شوند و اگر به صورت یك عادت در بیاید خطرناك است و در نهایت منجر به چاقی می شود.
مواد غذایی چرب، شور و شیرین به سلامتی ضرر می زند و مصرف بعضی از مواد غذایی مانند انواع تنقلات تنها شكم را پر كرده و عملاً نیازهای غذایی ما را برآورده نمی كنند.

منبع- پرشین وی