5661403c000dd

با استفاده از برخی روش ها می توانید در تناسب اندام خود نقش بسزایی ایفا کنید خودنظارتی یکی از این روش هاست که از جمله روش های مهم آن به استفاده از گام‌سنج یا وزن کردن مرتب اشاره کرد

 خود نظارتی یکی از مهمترین استراترژی ها و مداخلات رفتاری برای کاهش و کنترل وزن و همچنین تغییر شیوه زندگی است و اشاره به رصد و ثبت الگوهای غذا خوردن، و ورزش و بعد تأثیر بازخوردی آن بر روی رفتارها دارد.

 برخی از تکنیک‌های رایج خودنظارتی عبارتند از ثبت یادداشت‌های روزانه درباره غذاهای مصرفی، وزن کردن مرتب خود، ثبت میزان ورزش روزانه، استفاده از تجهیزاتی مانند گام‌سنج، شتاب‌سنج یا وسائل سنجش سوخت و ساز و کالری.

یکی از رایج‌ترین و مهم‌ترین انواع راهبردهای خودنظارتی در برنامه‌های کنترل وزن استفاده رخدادنگاشت غذا است که در آن فرد میزان غذاها و نوشیدنی‌ها مصرفی و میزان فعالیت جسمی‌اش را به فوریت ثبت می‌کند، چرا که در غیر این صورت ممکن است نتواند بعداً با گذشت زمان توصیفی دقیقی از میزان دریافت غذایی و مصرف انرژی‌اش انجام دهد.

حداقل اطلاعاتی که برای برنامه کاهش وزن باید در این رخداد نگاشت‌ها ثبت شود، میزان محتوای کالری غذاها و نوشیدنی‌های مصرفی است.

یک وسیله دیگر مهم دیگر در خودنظارتی نگاه داشتن یادداشت‌های روزانه غذا است. این یادداشت‌ها در صورتی که به دنبال یافتن دلایل رفتاری یا جنبه‌های روان شناختی عادات خوردن باشید، سودمند هستند.

وزن کردن مرتب یک بخش ساده و مهم خودنظارتی است و پیامدهای عادات غذا خوردن و فعالیت جسمی را به فرد یادآوری می‌کند.

استفاده از ترازوی مطب دکتر یا سالن‌های ورزش نسبت به ترازوی خانگی ممکن است نتایج دقیق‌تر به دست دهد؛ در غیر این صورت همان ترازوی خانگی کافی است. وزنتان را در یک زمان مشابه و در روز مشابه در هفته اندازه بگیرید.