images

بهتر است خانم های باردار در منزل بیشتر مراقب خود باشند و در هنگام انجام امور خانه  نکات مراقبتی زیادی را در نظر بگیرند و به دلیل وضعیت جسمانی شان به خود زیاد فشار نیاورند و سعی کنند آهسته و بدون عجله و استرس کارهای منزل را انجام دهند

سه ماه اول بارداری زمانی است که باید احتیاط زیادی به خرج دهید زیرا اغلب سقط جنین‌ ها در این سه ماه رخ می‌دهد. در این دوران و البته تا پایان دوران بارداری باید مراقب جنین خود باشید و بار سنگین بلند نکنید.

برای خانه داری در دوران بارداری به نکات زیر توجه کنید:
– برای بلند کردن شیئی از روز زمین دولا نشوید بلکه بنشینید و آن را بردارید.

– شما باید از ایستادن ممتد و نشستن پیوسته در یک وضعیت بپرهیزید.

– در بلند کردن وسایل و جابه‌جا کردن آنها حتی‌المقدور از شیوه‌های ایمن برای ستون فقرات استفاده کنید.

– استفاده از ابرهای فشرده‌ای که قادرند بدون استفاده از مواد شیمیایی سطوح را تمیز کنند نیز گزینه مناسبی است.

– اطمینان حاصل کنید منطقه‌ای از خانه را که تمیز می‌کنید، تهویه مناسب دارد. در صورت امکان پنجره را باز بگذارید یا هواکش را روشن کنید.

– از حرکات جهشی و چرخشی دوری کنید و مراقب هوایی که تنفس می‌کنید نیز باشید.

– در این دوران بهترین شیوه تمیز کردن سطوح برای شما استفاده از بخار و دستگاه‌هایی است که به این منظور وجود دارد زیرا بدون استفاده از شوینده‌های شیمیایی می‌توانید سطوح را پاکیزه کنید. همچنین این شیوه تمیز کردن به ضد عفونی محیط نیز کمک می‌کند.

رسیدگی به امور منزل بعد از ۶ ماهگی در صورت عدم رعایت نکات ایمنی – سلامتی، خطراتی را برای مادر و جنین به همراه -دارد.

برای آنکه تا حد امکان کمتر احساس خستگی کنید، باید با وضعیت صحیح ایستادن و یا خم شدن آشنا باشید. مثلاً دسته جارو برقی یا کف شوی را باید از بالاترین قسمت آن در دست بگیرید، بطوری که تا آنجاکه ممکن است کمرتان صاف بوده زانوها را خیلی کم خم کنید.

خانم‌های باردار به علت سنگینی وزن جنین و مایع داخل کیسه آب، ستون فقرات خود را نمی توانند کاملاً صاف نگاه دارند و گاه حتی سرپا ایستادن‌های متوالی نیز برای آنها دشوار است. ضمن آنکه ستون فقرات را صاف نگاه داشته با رعایت نکات لازم، می توان بدون ایجاد فشار روی کمر و پاها، کارهای منزل را انجام داد.