M-na0515talk-peeling-1

اگر می خواهید در زمینه ناخن هایتان و بیماری های مربوط به آن ها و همچنین مراقبت های لازم در این زمینه اطلاعاتی کسب کنید با ما همراه باشید لازم به ذکر است انواع جنس ناخن ها در بیمارشدن آن ها نقش دارند

اختلالاتی که در ناخن‌های دست و پا دیده می‌شود، می‌تواند بسیار فراتر از مبدا آن یعنی انگشتان باشد و ‌از کمبود مواد معدنی و ویتامین خبر بدهد حتی به سر و قلب شما هم برسد، پس اگر در جریان مانیکور و پدیکور کردن ناخن‌های‌تان یا بازدیدهای روزانه علائمی مثل ترک خوردگی‌، زرد شدن، سیاه شدن، سفید شدن، گوشه کردن و بلند شدن ناخن از روی پوست را مشاهده کردید به هیچ عنوان سرسری از آن نگذرید و حتما با یک پزشک درباره این موضوع مشورت کنید.

الو دکتر-اگر به سلامت‌تان علاقه‌مندید هر از گاهی یک نگاه به ناخن‌های‌تان بیندازید. اختلالاتی که در ناخن‌های دست و پا دیده می‌شود، می‌تواند بسیار فراتر از مبدا آن یعنی انگشتان باشد و ‌از کمبود مواد معدنی و ویتامین خبر بدهد حتی به سر و قلب شما هم برسد، پس اگر در جریان مانیکور و پدیکور کردن ناخن‌های‌تان یا بازدیدهای روزانه علائمی مثل ترک خوردگی‌، زرد شدن، سیاه شدن، سفید شدن، گوشه کردن و بلند شدن ناخن از روی پوست را مشاهده کردید به هیچ عنوان سرسری از آن نگذرید و حتما با یک پزشک درباره این موضوع مشورت کنید.

ترک روی ناخن

به ترک روی ناخن‌های‌تان به دقت نگاه کنید. اگر مطمئن هستید که ناخن‌تان به جایی نخورده و بر اثر ضربه ترک نخورده و آسیب ندیده از آن به‌راحتی نگذرید. ترک‌های عمیق که گوشت ناخن را درگیر می‌کنند و درست مثل تصویر هستند، می‌توانند مشکل‌ساز باشند. متخصصان معتقدند این ترک‌ها می‌تواند ناشی از بیماری تیروئید -پر‌کاری تیروئید- باشد. حتی ممکن است پسوریازیس هم باشد. پس وقتی ترک روی ناخن‌تان غیر‌عادی است حتما به پزشک مراجعه کنید.

ناخن نرم و شکننده

اگر ناخن‌های‌تان نرم و نازک است و با کوچک‌ترین ضربه‌ای می‌شکند یا پوسته‌پوسته شده و از روی گوشت جدا می‌شود، بیشتر به‌دلیل فقدان کراتین و پروتئین است. کمبود کراتین بیشتر به‌دلیل رژیم‌های کم‌کالری یا نتیجه برخی تغییرات ناگهانی در برنامه غذایی است.

برای بهبود این وضعیت باید از مواد غذایی غنی از پروتئین استفاده کنید.

 مصرف مکمل‌های ویتامینB و بیوتین هم می‌تواند ناخن‌های نرم را محکم‌تر از قبل کند. البته باید حواس‌تان به محلول‌هایی که در آرایشگاه برای مانیکور و پدیکور کردن ناخن‌های‌تان استفاده می‌کنند، باشد. آستون و متیل اکریلات باعث ازبین رفتن غشای روی ناخن و در‌نتیجه نرم شدن آن می‌شود.