1115768

می خواهیم مناسبترین راهکارها را در زمینه ترک سیگار برایتان توضیح دهیم و شما را در امر ترک سیگار به موفقیت برسانیم اگر می خواهید برای همیشه سیگار را رها کنید از این روش های مفید استفاده کنید

با این راه کارها سیگار را برای همیشه ترک کنید.

آب خنک بنوشید و در طول روز وعده های غذایی مختصر داشته باشید

 تحقیقات نشان می دهد که نوشیدن آب خنک با یک نی می تواند جایگزینی برای سیگار در دهان فرد باشد .این کار دوپامین (ماده شیمیایی در مغز که باعث ایجاد احساس خوب می شود) در بدن آزاد می نماید و باعث کاهش حالات ناخوشایند می گردد.همچنین خوردن وعده های غذایی مختصر و کم حجم در طول روز می تواند کمک کند تا انگیزه و کشش به سمت کشیدن سیگار تخفیف یابد.غذاهای کم حجم و سالم را انتخاب نمایید تا باعث اضافه وزن نگردد .

به نتایج سریع و فوری توجه داشته باشید

لازم نیست شما مدت زمان طولانی منتظر بهره بردن از مزایای زندگی بدون دود بمانید .لیستی کتبی از نتایجی که از نکشیدن سیگار حاصل شده است را تهیه نمایید .ممکن است این لیست شامل مواردی چون احساس خوب کنترل خود از رفتن به سمت سیگار ؛پس انداز پولی که خرج خرید سیگار می شد ؛داشتن رایحه و بوی دلپذیر ؛چشیدن بهتر طعم غذا ؛احساس داشتن انرژی بیشتر و… باشد .زمانی که میل به سیگار کشیدن در شما به وجود آمد به لیست نگاهی بیاندازید تا آنچه که از ترک سیگار به دست آورده اید را به شما یادآوری کند .

چند بار در روز دندان های خود را مسواک بزنید

یکی از چیزهایی که به شما در راه ترگ سیگار کمک می کند داشتن دهانی با طعم بهتر و نفسی با بوی دلپذیرتر است .مسواک زدن مکرر ؛راهی است که باعث می شود کمتر به روشن کردن سیگار و کثیف کردن دهانی تمیز واز بین بردن نفسی خوشبو تمایل داشته باشید .

مناطقی که در آن ها نمی توانید سیگار بکشید را بیابید

زمانی که دوباره میل به سیگار کشیدن در شما به وجود آمد به مناطقی مانند سینما ؛فروشگاه یا کتابخانه بروید.رفتن به مناطقی که حواس شما را از سیگار پرت می کند ؛در عین حال کشیدن سیگار در آن ها ممنوع است بسیار کمک کننده و تاثیرگذار است .

دلایل خود برای ترک سیگار را به یاد داشته باشید

لیستی از تمام دلایل خود برای اقدام به ترک سیگار را یادداشت نمایید .از آن چند نسخه کپی داشته باشید و آن ها را در محل هایی مانند آشپزخانه ؛دفتر کار ؛کنار آینه حمام و …که بیشتر وقت خود را در آن ها سپری می کنید نصب نمایید .این نسخه ها را در محل هایی قرار دهید که به آسانی قابل مشاهده باشند تا دائما موارد را به شما متذکر شوند .برخی از کسانی که برای ترک سیگار خود این اقدام را انجام داده اند می گویند که قرار دادن این نسخه ها در کنار قاب عکس های خانوادگی و یا عکس عزیزان بسیار موثر خواهد بود .

فعالیت روزانه داشته باشید

ورزش کردن یکی از راه هایی است که به شدت حواس شما را از سیگار پرت می کند .وقتی بدن شما در حال فعالیت است ؛مواد شیمیایی طبیعی آزاد می نماید که به بهتر شدن حال شما و دور ماندن از استرس کمک شایانی می کند .پیاده روی یکی از این ورزش های است که اکثز افراد آن را انجام می دهند .انتخاب فعالیت های گوناگون ممکن است به استمرار انگیزه تان کمک کند .انجام فعالیت های بدن به خصوص در ماه های ابتدایی ترک سیگار بسیار مهم است .

برنامه ریزی روزانه را در تقویم خود یادداشت کنید

پس از گذشت چند هفته از شروع روند ترک سیگار ؛در تقویم خود کارهایی را که به انجام آنان در طول روز نیاز دارید یادداشت نمایید .برای خوردن وعده های غذایی با خانواده یا دوستانتان برنامه ریزی کنید و از کشش به سمت کشیدن سیگار خودداری نمایید .

مواد خوراکی مختلفی در دهان خود قرار دهید

بخشی از میل به سیگار کشیدن به دلیل داشتن و حس کردن چیزی در دهان خود است . به جای سیگار داشتن آدامس یا شکلات در دهان و یا یک میان وعده سالم میتواند احساسی مشابه و جایگزین برای سیگار باشد .اگر شما با مصرف آن ها اضافه وزن پیدا می کنید می توانید از مواد خوراکی کم کالری استفاده نمایید .

میزان مصرف قهوه را کاهش دهید

قهوه به برخی افراد کمک می کند تا بیدار بمانند و خسته نشوند ؛اما برخی افراد را عصبی و مضطرب می نماید .اگر کافئین موجود در قهوه باعث می شود که مضطرب یا عصبانی شوید بهتر است که از خوردن آن پرهیز نمایید و یا میزان مصرف آن را به حداقل برسانید .

مواظب حالات و رفتارهای بد باشید

احساسات منفی مانند استرس ؛عصبانیت یا ناامیدی یکی از دلایل بازگشت افراد به سمت کشیدن سیگار است .احساسات ناخوشایند برای همه افراد اتفاق می افتد ؛اما ممکن است این حالات در هفته های اولیه ترک سیگار بیشتر به سراغتان بیاید .راه هایی برای پرت کردن حواستان از این احساسات بیابید و کاری انجام دهید که واقعا به آن علاقه دارید .

خود را از مشکلات دور نگاه دارید

اگرچه خانواده و دوستانتان باید از شما در این راه حمایت کنند اما آنان همیشه در دسترس نیستند .برخی از افراد و یا مسایل و مشکلات ممکن است شما را در این راه سست و بی اراده کنند یا سعی در تضعیف تلاش شما نمایند .اگر احساس کردید که اطراف شما از اینگونه افراد وجود دارد حتما از آنان اجتناب کنید .اگر دوری از آنان برایتان امکان پذیر نیست پس دلایل خود را به وضوح برای آن ها توضیح دهید و بخواهید که در این راه پشتیبان شما باشند .

و در نهایت صبور باشید وهمچنان به راه خود ادامه دهید .

منبع : سایت