headphone

استفاده از هدفون در سال های اخیر بسیار زیاد شده است و اگر در شهر تردد کنید حتما افراد زیادی را می بینید که هدفون در گوششان است و در حال گوش دادن به موسیقی هستند. گوش دادن موزیک هرچند باعث آرامش می شود ، اما خطرات و ضرر های جبرا ناپذیری در پی دارد که جبران ناپذیرند ، در این مطلب شما را با ضرر های این موضوع آشنا می کنیم.


● توصیه کارشناسان
این وضع مختص تهران نیست و نسل جوان امروزی به نحوی گسترده از انواع دستگاه‌های پخش موسیقی قابل حمل به خصوص IPOD برای شنیدن موسیقی استفاده می‌کنند. گسترش این پدیده نگرانی‌هایی را در مورد سلامت عمومی افراد و بخصوص احتمال کاهش شنوایی به علت استفاده مداوم از هدفون به دنبال داشته است بخصوص که برخی جوانان در تمام ساعات شبانه روز هدفون در گوش دارند و با صدای بلند به موسیقی گوش می کنند.
کارشناسان و صاحبنظران معتقدند تداوم این وضعیت باعث می‌شود تا گوش‌های جوانان زودتر از حد معمول پیر شود. به گفته آنان گوش کردن مداوم به موسیقی با استفاده از هدفون موجب می‌شود افراد توانایی شنیدن فرکانس‌های بالا را از دست بدهند. چنین افرادی همچنین در محیط‌های شلوغ و پر سر و صدا نمی‌توانند مکالمات مورد نظرشان را به آسانی بشنوند و تعقیب کنند.
متخصصان گوش و شنوایی می‌گویند اولین نسل از کاربران واکمن که امروزه دهه‌های سوم و چهارم زندگی خود را پشت سر می‌گذارند و در دوران جوانی به کرات از هدفون برای شنیدن موسیقی استفاده می‌کردند، امروزه با مشکلات مختلفی دست به گریبان هستند و به عنوان مثال بسیاری از آنها همیشه صدای زنگ ممتدی را در گوششان احساس می‌کنند؛ صدایی که تحمل آن در برخی مواقع بسیار دشوار می‌شود.
● هشدارکارشناسان
کارشناسان هشدار می‌دهند که با تداوم این وضعیت در دهه آینده شاهد افزایش شدید تعداد افرادی خواهیم بود که از مشکلات متنوع شنوایی رنج میفبرند. نکته بسیار جالب آن که به اعتقاد متخصصان پزشکی، استفاده ازگوشی حتی برای جلوگیری از شنیدن صداهای مزاحم محیطی هم کار غلطی است و ممکن است در نهایت منجر به کاهش میزان شنوایی شود.
مشکل مهمی که در اینجا پیش می‌آید، آن است که ماه‌ها و حتی چند سال پس از استفاده از گوشی عوارض این کار مشخص نمی‌شود و شاید یک دهه طول بکشد تا جوانان و نوجوانان بفهمند با استفاده مداوم از هدفون چه آسیب شدیدی به سلامتشان وارد کرده‌اند.
● پیشرفت فناوری به ضرر انسان!
یکی از نشانه‌های آسیب رسیدن به گوش به علت گوش کردن زیاد به موسیقی از طریق هدفون آن است که وقتی شما یک محل پر سر و صدا را ترک می‌کنید، گوشتان تا مدتی زنگ می‌زند. اگر مدتی به گوشتان استراحت دهید احتمالا وضعیت بهبود خواهد یافت، اما اگر مرتبا از هدفون استفاده کنید، گوش داخلی شما هم آسیب می‌بیند که در این صورت ممکن است قدرت شنوایی شما برای همیشه کاهش یابد. متاسفانه به علت تولید باتری‌های پرقدرت با عمر بالا کمتر کسی به گوشش استراحت می‌دهد و این از مواردی است که پیشرفت فناوری در عمل به ضرر انسان تمام شده است.
نتایج یک پژوهش که توسط آزمایشگاه‌های آگوستیک ملی استرالیا انجام شده نشان می‌دهد ۲۵درصد از افرادی که دستگاه‌های پخش موسیقی قابل حمل استفاده می‌کنند، آنقدر از این وسیله استفاده کرده‌اند که به شنوایی خود آسیب جدی رساندهفاند و تحقیقات بعدی موسسه سلطنتی ملی ناشنوایان انگلستان هم ثابت کرد جوانان ۱۸ تا۲۴ ساله بیش ازدیگر گروه‌های سنی در معرض خطرات حاصل از استفاده مداوم از هدفون هستند.
با این حساب اگر شب تا صبح و صبح تا شب هدفون در گوش دارید و موسیقی می‌شنوید بهتر است در این عادت غلط تجدید نظر کنید.