korean-foods-you-must-try-once

سایت دکتر سلام در این بخش به معرفی مواد غذایی میپردازد که برای دهه 50 بسیار مفید است و حتما در رژیم غذایی خود از این مواد غذایی باید استفاده کنند چون با سن آنها تناسب دارد.

1- آب

آب همیشه جزء مهم و اصلی یک رژیم غذایی سالم برای افراد 50 سال به بالا محسوب می گردد زیرا خدمات بسیاری در بدن انجام می دهد؛ از جمله سموم را از بدن شما دفع می کند و مواد مغذی را به سلول ها می رساند. آب ساده بهترین گزینه است اما جذب آب از طریق مایعات دیگر مانند قهوه، چای یا آب میوه و حتی سبزیجاتی مانند گوجه فرنگی و هندوانه نیز به دریافت و جذب آب روزانه بدن شما کمک می کنند.

2- شیرینی جات

گاهی اوقات اینطور به نظر می رسد که سالم غذا خوردن به معنای حذف شیرینی است اما اینطور نیست. مصرف شیرینی در مقادیر کم اشکالی ندارد. برای کسانی که بیماری قند را مدیریت می کنند، بهتر است همراه وعده های اصلی خود مقدار کمی شیرینی مصرف نمایند ولی شیرینی را به عنوان یک وعده اصلی خود محسوب نکنند. افراد دیابتی برای گرفتن توصیه های خاص در این زمینه با پزشک خود مشورت نمایند.

3- قهوه و چای

اگر شما روز خود را با نوشیدن یک فنجان قهوه و یا چای داغ آغاز می کنید، این عمل را ادامه دهید زیرا این نوشیدنی ها حاوی آنتی اکسیدان هستند؛ اما مصرف آنها را از حد نگذرانید. نوشیدن بیش از دو فنجان از این نوشیدنی ها در روز، به بدن شما آسیب وارد می کند. بهتر است همیشه با پزشک خود در مورد میزان مصرف این نوشیدنی ها مشورت نمایید.

4- میوه ها و سبزیجات

میوه ها و سبزیجاتی مانند سیب زمینی، هلو، گلابی و شلیل حاوی میزان بالایی از فیبر در پوست خود هستند. زمانی که این میوه ها را در وعده های غذایی خود مصرف می کنید، پوست آنها را نگیرید. بسیاری از افراد هنگام گرفتن آب میوه ها، پوست آنها را می گیرند و بدین شکل بسیاری از مواد مغذی آنها را از دست می دهند؛ بنابراین، حتی زمانی که آب میوه می گیرید، آن را پوست نکنید.

5- انواع توت ها

بسیاری از توت ها و میوه های تابستانی به لطف زمانی که در زیر نور آفتاب هستند، دارای آنتی اکسیدان های قوی می باشند. این آنتی اکسیدان ها برای حفظ و تقویت سیستم ایمنی بدن فوق العاده مفید هستند. میوه های ارغوانی تیره مانند زغال اخته، آلو و انگور کنکورد دارای بالاترین سطوح آنتی اکسیدان ها می باشند. تمشک، توت فرنگی، انگور قرمز و سایر میوه ها نیز حاوی آنتی اکسیدان بالایی هستند، بنابراین، همیشه بشقاب خود را پر از این میوه ها کنید.

6- آواکادو

آواکادو میوه ای است که شامل چربی های اشباع و غیر اشباعی است که چربی های مفید محسوب می شوند. بنابراین، خوردن آواکادو را فراموش نکنید.

7- ماهی

ماهی ها به دلیل داشتن سطوح بالایی از اسیدهای چرب امگا 3 تأثیر زیادی در سلامت کلی بدن دارند. امگا 3 برای رشد مغز بسیار مفید می باشد و با بیماری آلزایمر مقابله می کند و از طرفی مانع کلسترول بالا می شود. مسأله داشتن کلسترول بالا برای افراد 50 سال به بالا بسیار حایز اهمیت است، در نتیجه بهتر است افراد این رده سنی، ماهی های مختلف مخصوصا ماهی سالمون را حتما در رژیم غذایی خود بگنجانند.

8- سیب زمینی

سیب زمینی سرشار از پتاسیم است؛ بنابراین، حتما در وعده های اصلی خود، آن را زیاد مصرف کنید. مواد مغذی مانند پتاسیم در پوست سیب زمینی نیز به وفور یافت می شوند. در نتیجه، هنگام پخت و پز، سرخ کردن و یا حتی پوره کردن سیب زمینی، آن را پوست نگیرید. این امر در مورد انواع سیب زمینی ها صحت دارد.

9- عدس

عدس یک ماده غذایی کامل محسوب می گردد زیرا سرشار از فیبر، پروتئین و پتاسیم بوده و سدیم را از بین می برد. بنابراین، عدس برای کسانی که فشار خون بالایی دارند، بسیار مفید می باشد. از آنجا که پروتئین عدس بسیار بالا است، برای گوشتخواران و گیاهخواران جایگزین مناسبی به جای گوشت می باشد.

10- غلات

غلات جزء اساسی ترین غذاهای هر رژیم غذایی سالم به شمار می آیند. از آنجا که غلات دارای فیبر نامحلول هستند، حجیم می باشند. یکی از بهترین غلات، بلغور است. بنابراین، هنگام پخت و پز بهتر است که بلغور را جایگزین برنج کنید. جو نیز گزینه خوبی برای افزایش فیبر نامحلول در رژیم غذایی شما محسوب می گردد.

منبع- مه شو