creativity-70192_640

چه عواملی در سرکوب کردن خلاقیت شما تاثیرات منفی میگذارند و می توانند به شما آسیب برسانند و باعث کورکردن ذوق و سلیقه شما و پرورش انگیزه در شما می شوند می خواهیم به مهمترین این عوامل اشاره کنیم با ما همراه باشید و در این مورد بیشتر بدانید

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

خلاقیت می‌تواند فرار باشد، به صورت غیرمنتظره‌ای بیاید و درست آن زمانی که بیشترین نیاز را به آن دارید برود. زمان‌هایی که دچار بن‌بست خلاقیت می‌شوید می‌تواند ناامیدکننده باشد ولی نباید بنشینید و منتظر باشید تا شگفت‌زدگی باعث شود دوباره الهام بگیرید. خیلی ساده می‌توان گفت که مطلع بودن از آنچه ممکن است جلوی خلاقیت شما را بگیرد می‌تواند کمک کند شما از موانع عبور کنید.

 در اینجا پنج چیز که می‌تواند خلاقیت را در شما بکشد و روش‌های مقابله با آنها را مرور می‌کنیم.

از شکست می‌ترسید
1 ایده‌آل‌گرایی و ترس از شکست معمولا دست در دست هم دارند و هر دو می‌توانند شما را از ادامه انجام یک پروژه خلاقانه و حتی شروع آن باز دارند. وقتی به دنبال ایده‌آل‌گرایی باشیم کمتر علاقه به ریسک کردن داریم که این موضوع می‌تواند خلاقیت و نوآوری را خفه کند. هارا استروف در وبلاگ روانشناسی امروز می‌نویسد: «ایده‌آل‌گرایی منبع پایداری از احساسات منفی است. آنان که در بند ایده‌آل‌گرایی هستند به جای آنکه سعی کنند به چیزی مثبت برسند بیشتر روی چیزهایی که حتما می‌خواهند از آنها اجتناب کنند تمرکز می‌کنند.» برای مبارزه با تمایلات ایده‌آل‌گرایانه و ترس از شکست، از قبول شکست به‌عنوان حقیقتی غیرقابل اجتناب در زندگی شروع کنید.

خیلی بزرگ فکر می‌کنید
2 بزرگ فکر کردن و دیدن کلیات در فرآیند خلاقیت مهم است، ولی اگر خیلی روی تصویر بزرگ تمرکز کنید ممکن است در رسیدن به ایده‌های خوب مشکل داشته باشید. سعی کنید به ۱۰ شهر فکر کنید. سپس سعی کنید به ۱۰ شهر نزدیک به شهر خودتان فکر کنید. این کوچک کردن دامنه جست‌وجویتان باعث می‌شود‌زودتر به اسامی مورد نظرتان برسید.
وقتی از قیود استفاده می‌کنیم ایده‌های بیشتری را برمی‌انگیزیم و به راه‌حل‌های بیشتری می‌رسیم. حتی وقتی هیچ محدودیتی وجود ندارد افراد دوست دارند خودشان محدودیت بسازند. وقتی از بیشتر افراد سوال می‌کنیم که ۱۰ شهر را نام ببرند آنها سعی می‌کنند از نوعی ارتباط بین آنها استفاده کنند مثلا پایتخت‌ها یا شهرهایی که امسال به آنجا رفته‌اند.

خیلی سرتان شلوغ است
3 استرس و مشغولیت افراطی علت‌های رایج خشک شدن چشمه خلاقیت هستند. پس آرام‌تر حرکت کنید! به عقیده گری کلاین «دیدن آنچه دیگران نمی‌بینند، راه‌های جالب توجه ما برای به دست آوردن بینش است.» دادن آزادی به ذهن‌تان برای رها شدن در پرورش خلاقیت و تفکر نوآورانه حیاتی است. یک تحقیق در زمینه علم اعصاب اخیرا تایید می‌کند که فکر و خیال کردن همان فرآیند مغزی را دنبال می‌کند که باعث جرقه زدن خلاقیت و قدرت خلاقانه می‌شود. کلاین به «هافینگتون‌پست» می‌گوید: «من نگران افرادی هستم که تمام ‌وقت آزادشان را که در یک مکالمه حضور ندارند با گوش کردن به موسیقی یا پادکست ها یا امثالهم می‌گذرانند و هیچ جایی برای فکر و خیال کردن در نظر نمی‌گیرند.» جف وینر مدیرعامل لینکدین رازی از نوآوری را فاش می‌کند: «وقتی احساس استرس داشتن یا مشغولیت فزاینده دارید خالی کردن زمانی در برنامه‌تان برای اینکه هیچ کاری نکنید می‌تواند حقیقتا خلاقیت شما را تقویت کند.»

پشت میزتان نشسته‌اید
4 اگر پشت میز کارتان نشسته‌اید و منتظرید به شما الهام شود ممکن است خیلی منتظر بمانید! و آوردن فشار به خودتان برای رسیدن به راه‌حلی برای یک مساله ممکن است مانع جریان آزاد ایده‌ها شود. امیلی هیوارد در یک مقاله با عنوان «میزها؛ جایی برای مردن ایده‌ها» در فست کمپانی می‌نویسد: «قدرت تغییر صحنه‌آرایی را دست ‌کم نگیرید.»
هنرمندان برای مدت‌های طولانی به دنبال محیط‌های متفاوت و جدید می‌گشتند که سرچشمه خلاقیت‌شان را جاری سازد. به‌عنوان مثال وودی آلن می‌گوید وقت‌هایی به او الهام می‌شود که در حال گرفتن دوشی طولانی و گرم است.

خیلی بدبین هستید
5 نویسندگان مقاله «چه کسی خلاقیت را کشت» گایا و اندرو گرنت در فست کمپانی می‌نویسند: «بدبینی می‌تواند برای خلاقیت کشنده باشد و «ذهنیتی مسموم» بسازد.»
آنها توضیح می‌دهند که چارچوب‌دهی دوباره به موقعیت‌های منفی و امتحان کردن چیزهای جدید می‌تواند برای مقابله با یک وضعیت بد به شما کمک کند: «بدبین‌ها تمایل دارند وقتی همه‌چیز بد پیش می‌رود خودشان را مقصر بدانند و این باعث می‌شود دیگر راغب نباشند تا هر تجربه منفی‌ای را دوباره امتحان کنند.» بدبینی با رفتارها و برخوردهای خودشکننده مثل کوچک جلوه دادن تلاش‌های خودتان و این تصور که عقب‌نشینی پیامدهای بلندمدت و گسترده‌ای خواهد داشت ارتباط دارد. ولی در مقابل، تحقیقات نشان داده‌اند که احساسات مثبت مانند شادمانی و خوش‌بینی با خلاقیت مطلوب ارتباط مثبت دارند.

روزنامه فرهیختگان