maxresdefault.jpg+

اگر زیاد از حد می نشینید بهتر است مراقب سلامتی خود باشید و اجازه ندهید با این کار به سلامتی تان آسیبی برسد و با تحرک منظم مانع این امر شوید

در تحقیقات قبل ارتباط نشستن بیش از حد با افزایش حمله‌ های قلبی ثابت شده بود، اما این اولین بار است که تاثیر نشستن بیش از حد بر افرادی که از پیش بیماری قلبی دارند، بررسی می‌ شود.
محققان به این منظور تحقیقات خود را با بررسی 278 بیمار قلبی شروع کردند. بیمارانی که به آنها آموزش داده شده بود تا میزان ورزش خود را افزایش دهند. این بیماران برای 9 روز پایشگرهایی را به تن داشتند که میزان فعالیتشان را ثبت می‌ کرد. پژوهشگران همچنین شاخص‌ های متعدد بهداشتی شامل شاخص توده بدنی و آمادگی قلبی ریوی بیماران را مورد ارزیابی قرار دادند.
به گفته محققان نشان داده شد بیماران قلبی به‌ طور میانگین 8 ساعت در روز را در حالت نشسته گذرانده بودند. مردان به‌ طور میانگین یک ساعت بیشتر از زنان نشسته بودند، عمدتا به این علت که زنان فعالیت‌ های سبک بیشتری مانند کارهای خانه یا خریدهای روزانه انجام می ‌دهند.
نتایج این مطالعه که در «ژورنال اروپایی پیشگیری از بیماری‌ های قلب و عروق» منتشر شده است، نشان داد بیمارانی که زمان بیشتری را در حالت نشسته گذرانده بودند، شاخص توده بدنی بالاتر و آمادگی قلبی ریوی کمتری داشتند و این وضعیت بدون توجه به این‌ که این افراد چقدر ورزش انجام داده ‌اند ایجاد شده بود.
به گفته این پژوهشگران برخی از شیوه‌ های ساده برای جلوگیری از نشستن بیش ‌از حد این است که هر سی دقیقه یک‌ بار از جای خود بلند شوید و راه بروید. این پژوهشگران همچنین ایستادن در هنگام پخش تبلیغات تلویزیونی در فواصل برنامه ‌ها یا انجام فعالیت ‌های سبک هنگام تماشای تلویزیون را توصیه می‌ کنند و دور شدن از میز کار به فواصل زمانی منظم مورد تاکید آنها است.
البته بنا به تاکید محققان کمتر نشستن، مسلما جای ورزش کردن را نمی گیرد و محدود کردن دوره های نشستن باید به همراه فعال بودن از نظر جسمی باشد.