719583_232

با این تست جالب می توانید میزان قدرت طلبی شخصیتتان را محک بزنید و میزان عزت نفستان را بشناسید آیا مایلید بیشتر در مورد ویژگی های شخصیتی خود بدانید با ما همراه باشید

 خیلی از افراد عاشق قدرت هستند، دل‌شان می‌خواهد به هر قیمتی نسبت به دیگران در جایگاه بالاتری قرار گیرند و همه تلاش‌شان را برای قدرت‌طلبی به کار می‌برند. برعکس دسته‌ای دیگر از اینکه بخواهند در مسند قدرت قرار گیرند، حس خوبی ندارند و مطیع بودن و قرار گرفتن در جایگاه‌های پایین‌تر را ترجیح می‌دهند. شما جزو کدام دسته هستید و نظرتان درباره قدرتمند شدن چیست؟ از اینکه دستور بدهید لذت می‌برید و دوست دارید حرف آخر را شما بزنید؟ این تست به شما می‌گوید مانند شیر دنبال کسب قدرت هستید یا دل‌تان می‌خواهد شبیه موش به سوراخی پناه ببرید و از مشکلات و دغدغه‌های قدرت دور باشید.

1.  شایعه‌ای به گوش‌تان رسیده مبنی بر اینکه رئیس‌تان برای گروه خودش پاداش بزرگی در نظر گرفته است. واکنش‌تان چیست؟

الف-شرم‌آور است.
ب-این حق آنهاست.
ج-فوق‌العاده است که توانسته‌اند به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کنند.
د-آنها نهایت تلاش‌شان را به کار برده‌اند. به‌زودی شما هم همان کار را انجام می‌دهید.

2.  شنیده‌اید که یکی از سوپراستارهای محبوب درآمد قابل توجهی دارد و میلیون‌ها نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد، چطور فکر می‌کنید؟

الف-هیجان‌انگیز است که فردی توانسته به این درجه از تاثیر دست پیدا کند.
ب-فقط برندگان زندگی می‌دانند چطور به این دست از موفقیت‌ها برسند.
ج-او با ولخرجی پول خرج می‌کند و این کار اسراف است.
د-این کسب و کار نمایشی زیاده‌روی است.

3. در زمان انتخابات، سیاستمداران جنگ‌های قدرت به راه انداخته‌اند. نظرتان چیست؟

الف-نباید آنها را سرزنش کرد؛ افراد باید برای رسیدن به خواسته‌های‌شان با همه وجود تلاش کنند.
ب-به نظر می‌رسد به دیگران اهمیت نمی‌دهند و فقط به خودشان فکر می‌کنند.
ج-نبوغ و استقامت آنها قابل تحسین است.
د-این رفتار منزجر کننده است.

4. کسب قدرت برای شما چه معنایی دارد؟

الف-یکی از بدترین و غیراخلاقی‌ترین کارهاست.
ب-استعداد ذاتی است که به بعضی‌ها داده شده است.
ج-می تواند یکی از بهترین یا بدترین ابتکارات بشر باشد.
د-توانایی یک شخص برای رسیدن به همه خواسته‌هایش است.

5. بعد از دریافت یک ترفیع شغلی سرکارتان حاضر شده‌اید و یکی از همکاران با شما بسیار سرسنگین است. چه می‌کنید؟

الف-وارد بازی و رفتارهای بچگانه او نمی‌شوید.
ب-سعی می‌کنید شایعات نادرستی را در مورد این فرد ترویج دهید.
ج-فکر می‌کنید بازی را به خوبی برده‌اید.
د- واقعا از نظر احساسی دل‌تان نمی‌خواهد شاهد چنین رقابتی باشید.

6. بدترین موقعیتی که ممکن است در آن گرفتار شوید، کدام است؟

الف-مجبور شوید سه ساعت به مناظره‌های سیاسی گوش دهید.
ب-با یک فرد معروف و ثروتمند در آسانسور گرفتار شوید.
ج-شما را وادار کنند یک برنامه زنده خبری اجرا کنید.
د-5 روز صبح با رئیس‌تان برای یک قرار کاری صبحانه بخورید.

7. به نظر شما کدام‌یک از این شخصیت‌ها قدرت بیشتری دارند؟

الف- ملکه اژدها در سریال Game of Thrones
ب- آلبوس دامبلدور در فیلم‌های هری پاتر
ج- پیتر پن
د- katniss، قهرمان فیلم Hunger Games

8. فرض کنید قرار است مدیر اجرایی شرکت شوید. چه کار می‌کنید؟

الف-دپارتمان ویژه‌ای راه‌اندازی می‌کنید.
ب-در ابتدا کارمندان مشکل‌دار را اخراج می‌کنید.
ج-به همان کار و برنامه قبلی ادامه می‌دهید و تغییراتی ایجاد نمی‌کنید.
د-از قبل می‌دانید که پله بعدی چیست و قرار است چه کارهایی انجام دهید.

9.  متوجه شده‌اید که مادرتان یک راز خانوادگی را از شما پنهان نگه داشته و درباره آن حرفی نزده است. واکنش شما چیست؟

الف- مهم نیست. گذشته، گذشته است.
ب- یقینا اعتقاد دارید که کار درستی را انجام داده است.
ج-احتمالا احساس کرده که باید محرم اسرار خانواده باشد!
د-حتما برای خودش دلایلی دارد.

10.   همسرتان از شما می‌خواهد کاری برایش انجام دهید و کمی خودش را برای‌تان لوس می‌کند. چطور برخورد می‌کنید؟

الف- باید بداند این رفتارها لزومی ندارد.
ب-غیر ممکن است؛ فقط شما استاد انجام چنین کارهایی هستید.
ج-بیشتر وقت‌ها خودتان از این روش استفاده می‌کنید.
د- در حال حاضر خلق‌تان پایین است و این لوس‌بازی‌ها فایده‌ای ندارد.


نحوه   امتیازدهی

در هر سوال دور پاسخ‌تان خط بکشید و در پایان امتیاز تان را جمع‌بندی کنید.

اگر امتیاز تان بین 10 تا 17 است…

زندگی شما با میل به قدرت‌طلبی تعریف می‌شود

از نظر شما وجود قدرت در زندگی ضروری است و بدون آن نمی‌توانید ابراز وجود کنید. از این رو به دنبال راهی هستید تا هر چه بیشتر کسب قدرت کنید. به‌شدت نیاز دارید تا دیگران تحت کنترل شما باشند و شما حرف آخر را بزنید. برای شما داشتن اطلاعات هم به منزله قدرتمندی است؛ از این رو درصدد کسب اطلاعات خاصی هستید و دوست دارید اسراری را برای خودتان داشته باشید.

علاوه بر این گاهی اوقات رگه‌هایی از خودشیفتگی هم در شما دیده می‌شود. به خودتان بیش از حد بها می‌دهید که این موضوع براساس میل به قدرت‌طلبی شما می‌تواند متغیر باشد. به یاد داشته باشید بزرگ‌ترین قدرتی که یک فرد می‌تواند داشته باشد، توانایی رشد و تغییر دادن خودش است نه احاطه و کنترل‌گری بر دیگران.

اگر امتیاز شما بین 18 تا 25 است…

قدرت به زندگی شما ارزش می‌دهد

برای شما قدرت به معنای وارد عمل شدن است و رفتاری است که می‌تواند به بهتر شدن زندگی‌تان کمک کند. علاوه بر این از قدرت به عنوان وسیله‌ای برای ورود به مرحله بهتری از زندگی استفاده می‌کنید و دوست ندارید در جا بزنید. قدرت ابزار مفیدی است که به شما اجازه می‌دهد برنامه‌های زیباتری را در زندگی به مرحله اجرا درآورید و افکار و رویاهای‌تان را تحقق ببخشید.

هدف شما این است که با کمک قدرت زندگی را بر پایه انتظارات و ایده‌های‌تان بسازید؛ البته در خانواده از قدرت‌تان برای کمک به دیگران استفاده می‌کنید. با این وجود چندان در قدرت غرق نمی‌شوید و نکته مهم این است که می‌دانید چطور از قدرت‌طلبی بیش از حد دور بمانید و این علاقه به کسب قدرت ارتباطات شما را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

اگر امتیازتان بین 26 تا 32 است…

فکر می کنید قدرت برای سایرین است

فکر می‌کنید قدرت فقط متعلق به دسته خاصی از افراد است و به شما ارتباطی ندارد. به قدرت به عنوان یک جنبه ماورای طبیعی نگاه می‌کنید؛ از این رو عجیب نیست که از آن بهره‌مند نباشید. درواقع قدرت جزئی از رویاهای فانتزی شماست که فکر می‌کنید هرگز محقق نمی‌شود. اما به چه دلیل از قدرتمند شدن فرار می‌کنید؟ شاید یک دلیلش این است که قدرت تصمیم‌گیری ندارید و نمی‌توانید مسئولیت کارها و عملکردتان را برعهده بگیرید.

از این رو ترجیح می‌دهید تحت تسلط یک قدرت بالاتر، مثلا پدر و مادر یا رئیس‌تان باشید. شاید هم چنین رفتاری را از والدین‌تان به ارث برده‌اید و دوست دارید بیشتر از آنکه در مرکز قدرت و توجه قرار بگیرید، در سایه آرامش به کار خودتان برسید. اینکه دل‌تان بخواهد قدرتمند باشید یا نه، به خودتان بستگی دارد اما بهتر است بدانید قدرت آنقدر‌ها که فکر می‌کنید دست‌نیافتنی نیست؛ فقط کافی‌ است با همه وجود بخواهید که در میدان نبرد به پیروزی برسید.

اگر امتیازتان بین 33 تا 40 است…

قدرت برای‌تان اهمیتی ندارد

گاهی اوقات مجذوب قدرت می‌شوید اما تصورتان بر این است که قدرت با کارهای غیر اخلاقی همراه می‌شود و غول خطرناکی است! فکر می‌کنید قدرت به هیچ دردتان نمی‌خورد و تصویر ناخوشایندی از شما را به دیگران نشان می‌دهد. شاید هم در گذشته برای کسب قدرت دچار سرخوردگی شده‌اید و به همین دلیل دستیابی به آن از اولویت زندگی‌تان خارج شده است.

در ابتدا بخشی از وجودتان را بشناسید که به قدرت علاقه‌مند است و آن را نادیده نگیرید و سپس سعی کنید قدرت را برای خودتان تعریف کنید و آن را به شیوه مثبتی به دست آورید تا بتوانید در جهت مفید از آن استفاده کنید. به این ترتیب می‌توانید برند قدرت مناسبی برای خودتان داشته باشید و تغییر جالبی در زندگی‌تان ایجاد کنید.


در چه شرایطی قدرتمند بودن خوب نیست؟

گروهی از افراد قدرتمند که جایگاه اجتماعی خوبی دارند به نصیحت‌های دیگران توجهی نمی‌کنند، تاثیر تصمیم‌های خود را بر زندگی دیگران نمی‌بینند و با داشتن خودشیفتگی بیش از حد از سایرین به عنوان ابزاری جهت رسیدن به خواسته‌های‌شان استفاده می‌کنند. این بی‌تفاوتی به حقوق دیگران می‌تواند پاشنه آشیلی باشد و به فرد آسیب برساند. پس اگر در جایگاهی قرار دارید که نسبت به دیگران در موقعیت برتری هستید این نکته را نادیده نگیرید و با دانستن شیوه‌های ارتباط موثر با افراد پایین‌تر تبادل خوبی داشته باشید.

با قدرت نه بگویید

گاهی اوقات با یک اقدام ساده می‌توانید در وجودتان احساس قدرت کنید.  این موقعیت ساده زمانی است که فردی از شما درخواستی دارد و شما با قدرت به درخواستش پاسخ منفی می‌دهید. گاهی اوقات کسی که نه می‌گوید احساس تنها شدن می‌کند به همین دلیل خود را مجبور می‌کند کاری که دوست ندارد را انجام دهد و برای گفتن «نه» جرات و اعتماد‌به‌نفس ندارد. اگر از این دسته افراد هستید، موارد زیر به شما کمک می‌کنند:

-وقتی کسی از شما درخواستی دارد، باید کارهای‌تان را اولویت‌بندی کنید. اگر این روزها مشغله کاری دارید یا به هر دلیلی قادر به انجام کارهای دیگران نیستید، عذرخواهی کنید.

-برای «نه» گفتن‌تان دلایل منطقی بیاورید. دلیل‌تراشی، یک نوع مکانیسم دفاعی است که در این شرایط به صورت مستقیم به شما کمک می‌کند. گاهی اوقات دلایل به صورت عینی هستند؛ مثلا دوستی کتاب شما را به امانت می‌خواهد، می‌توانید به او بگویید این روزها خودم مشغول خواندن این کتاب هستم.

-اگر حس می‌کنید حتی با گفتن دلایل خود طرف مقابل از شما دلخور می‌شود، پیشنهاد جدیدی مطرح کنید. برای مثال اگر امروز نمی‌توانید او را در رفتن به سینما همراهی کنید، بگویید: «آخر هفته با هم به دیدن تئاتر می‌رویم.» در این صورت او جواب نه شما را نمی‌شنود بلکه پیشنهاد را می‌شنود.

-مراقب باشید از آن سوی بام نیفتید و جو قدرتمندی زیادی نگیرید. تبدیل به آدمی نشوید که همیشه نه می‌گوید. نه گفتن مال زمانی است که خودتان دغدغه و درگیری دارید و توان انجام درخواست‌های دیگران را ندارید.

مجله زندگی ایده آل: