goosh-kodak

در این مطلب قصد داریم به شرح یکی از مهمترین مشکلات گوش در کودکان بپردازیم ، شنا کردن از سری تفریحاتی است که برای گذران وقت کودکان راه مناسبی می باشد. اما این تفریح در استخر های عمومی و یا در مسافرت باعث ایجاد دو نوع گوش درد شایع می شود که در این مطلب به بررسی و راه های پیشگیری از آن می پردازیم.


● گوش شنا گر(swimmer,s ear)
گوش شناگر یک عفونت دردناک در پوست حساس کانال گوش خارجی می باشد. تماس مکرر فرزند شما با آب باعث مرطوب شدن پوست کانال شده و محیط مناسبی برای رشد قارچ و باکتری را فراهم میکند. تحریک ایجاد شده در مرحله اول باعث خارش و به دنبال آن تورم پوست کانال گوش و ترشح می شود. در نهایت درد شدیدی ایجاد می شود که با لمس لاله گوش یا قسمتهای خارجی آن بد تر هم می شود.
● درمان(Treatment )
پزشک فرزند شما احتما لأ قطره های گوشی دارای آنتی بادیها ویا کورتیکواستروئیدها را تجویز خواهد کرد. این داروها با مبارزه با عفونت کمک خواهد کرد تورم در کانال گوشکم شود. معمولأ چندین نوبت در روز تا حد اکثر ده روز استفاده می شوند. پزشک همچنین ممکن است مسکنهایی به شما پیشنهاد کند تا وقتیکه آنتی بیوتیکها مؤثر واقع شوند.اگرتورم گوش خیلی شدید باشد ممکن است پزشک فتیله کنانی در کانال گوش وارد کند تا به جذب دارو در گوش کمک کند. وبرای عفونتهای شدیدتر، آنتی بیوتیک خوراکی ممکن است تجویز شود. همچنین ممکن است یک نمونه از ترشح گوش برای تعیین عامل اصلی میکروب عفونت به آزمایشگاه فرستاده شود.علاوه بر دوره دارو درمانی کودک شما نبایستی تا وقتیکه عفونت کاملأ بر طرف شود، شنا کند که معمولأ ۱۰ تا ۱۴ روز طول می کشد. پزشک کودک شما می تواند بگوید که کودکتان دوباره چه موقع میتواند سرش را زیر آب ببرد. این محدودیت ممکن است شامل دوش گرفتن و شامپوها نیز گردد. همچنین ممکن است پزشک استفاده از یک محافظ گوش ویا استفاده از توده کتانی آغشته به وازلین را در هنگام دوش گرفتن توصیه کند.
● پیشگیری( Prevention )
خوشبختانه راههائی برای اجتناب از گوش شناگر وجود دارند،قطره های اسید الکل،که بصورَت آماده موجود می باشند یک راه مؤثر برای پیشگیری این مشکل می باشند. در پایان روز شنا کردن،سه تا چهار قطره باید در کانال گوش بریزید در حالیکه کودک شما به پهلو خوابیده است و سپس به آرامی ناحیه اطراف کانال گوش را ماساژ دهید تا قطره کاملأ وارد گوش شود. کودک باید یک تا دو دقیقه به این حالت بماند. برای کودکی با شنوائی نرمال ، توپی(plug )گوش به اندازه قطره ها در پیشگیری از گوش شناگر مؤثر نیستند. برای کودکی با یک سوراخ در پرده گوش یا دارای لوله تهویه گوش، توپی های گوش مفید هستند، توپی های گوش برای شنا در سطح آب اثر دارند واثر آنها در زیر آب تضمین نمی شود.
● باروترومای گوش میانی(Middle ear barotrauma )
نوع دیگری از گوش درد ناشی از سوار شدن در هواپیما است که آنرا باروترمای گوش میانی می گویند و ناشی از تغییرات فشار غیر طبیعی در فضای پشت پرده گوش (گوش میانی) می باشد. حتی در یک کابین هواپیمائی که فشار هوای آن تنظیم شده است هم یک کاهش در هوای کابین در صعودهای هواپیما وجود دارد.با فرود هواپیما
فشار هوا افزایش می یابد در هنگام فرود احتمالأ کودکان ناراحتی بیشتری ار باروترومای گوش میانی را تجربه میکنند. وقتی که هواپیما فرود می آید فشار هوا که در کابینافزایش یافته، باید با فشار وهوا در گوش میانی برابر گردد. اگر این برابری ایجاد نگردد فشار هوای اضافی داخل کابین بر روی پرده گوش فشار آورده و باعث درد می شود
بطور طبیعی شیپور استاش لوله ای است که از گوش میانی به پشت مجرای بینی باز میشود تا فشاردر گوش میانی برابر گردد این همان کاری است که در هنگام خمیازه کشیدن و بلعیدن انجام می شود و نتیجه آن احساسpopping در گوش است. اما در کودکان ، بدلیل کوچک بودن شیپور استاش عملکرد آن درست انجام نمی شود و درد
بوجود می آید.
● پیشگیری( prevention)
چند شیوه مختلف برای کمک به تهویه گوش میانی وجود دارد و باعث می گردد فشار هوا در گوشها برابر گردد. شستشوی خوب خیلی مهم است هوای هواپیما خشک است خشکی مخاط بینی می شود و باز شدن شیپور استاش را مشکل می سازد. یک لیوان نوشابه بدون کافئین(آب بهترین است) به ازای هر ساعت پرواز به غلبه بر این خشکی کمک میکند. استفاده از اسپری های ضد التهاب بینی قبل از پرواز و قبل از فرود به باز شدن مجاری بینی کودک کمک میکند. استفاده از داروهایی که حاوی آنتی هیستامین هستند پرهیزکنید، آنتی هیستامین ها با غلیظ نمودن ترشحات و خواب آلودگی کودک مشکل را تشدید می کنند . استثنائأ مواقعی که کودک دارای حساسیت (آلرژی) می باشد از آنتی هیستامینها استفاده می شود. با لاخره کودک شما باید در موقع اوج گرفتن وهمچنین فرود بیدار باشد. کودکان بزرگتر می توانند با جویدن آدامس ویا مکیدن آب نبات بر مشکل خود غلبه کنند. برای نوزادان یک بطری همین کار را انجام میدهد، ولی باید کودک نشسته باشد و رداز کشیده نباشد.
کودکانی که دارای لوله تهویه گوش هستند نباید نگران برابری فشار هوا باشند چون لوله های تهویه خودبخود اینکار را انجام می دهند. با بخاطر داشتن این موارد تنها یک چیز می ماند که انجام دهید ، از سفر و شنا کردن با فرزندانتان لذت ببرید.