++
چگونه می توانیم همزمان هم به فرزندمان محبت کنیم و هم مانع لوس شدن وی شویم چگونه باید از این امر پیشگیری کنیم و با محبت زیاد منجر به لوس شدن فرزندمان نشویم

 جعفر بای آسیب شناس  با اشاره به مرز بین محبت و لوس کردن فرزند اظهار داشت: هر کودکی برای شکل‌گیری شخصیت‌اش در اجتماع نیاز مبرم به محبت از سوی اطرافیان و خصوصا والدین در زمان خردسالی دارد به طوری که این رفتار محبت‌آمیز باعث شده که مسائل مختلف زندگی را فرا بگیرد و استعدادهای بالقوه‌اش شکوفا گردد.
وی بیان کرد: والدین باید با فراهم کردن شرایطی، فضای خانه را برای کودک خود به گونه‌ای تهیه کنند که اگر کار یا دستور اخلاقی به فرزندشان دارند او بدون لجبازی فرامین والدین را گوش دهد.
بای با بیان اینکه گوش به فرمان کودک محبت کردن نیست، افزود: والدین به کودک خود علاوه‌ بر محبت و عشق‌ورزیدن باید او را در سختی رها کنند تا کودک ساخته شود وگرنه برای غذا دادن به فرزند اگر التماس‌ او را کنند، در آینده‌ای نزدیک با مشکلات فراوانی مواجه می‌شوند.
این آسیب‌‌‌شناس ابراز داشت: در مواجهه با رفتار زشت کودک والدین نباید به او محبت کنند بلکه با روی خوش باید کار درست و صحیح را به او آموزش دهند تا رفتار بد فرزند اثر منفی نگذارد و تربیت والدین موثر باشد.
وی ادامه داد: والدین نباید همیشه خواسته‌های کودک خود را برآورده سازند، زیرا این آرزوها تمامی ندارد و اگر روزی جلوی اینها گرفته نشود کودک هر روزه با آوردن بهانه‌ای به دنبال در رفتن از کارهای معقول و مناسب سن‌ خود بوده و در آینده ممکن است دیگر از دستورات والدین حرف شنوی نداشته باشد.
وی در پایان گفت: والدین باید در محبت کردن به فرزند خود از افراط و تفریط دوری کنند زیرا این کار سبب می‌‌شود که فرزندشان لوس یا از خانواده به دور شود.
باشگاه خبرنگاران جوان